Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 25 czerwca 2019, 08:45

autor: fixumdyrdum

Bill Gates: największy błąd w karierze? Niedocenienie Androida

Mądry Amerykanin po szkodzie. Mimo wielu sukcesów, Microsoftowi na przestrzeni lat parę razy powinęła się noga. W najnowszym wywiadzie Gates przyznał, co było jego największym błędem w karierze. I nie chodzi o Vistę. To Windows Phone.

Kiedy bluescreen to twoja kariera zawodowa / źródło: Reddit - Bill Gates: największy błąd w karierze? Niedocenienie Androida - wiadomość - 2019-06-25
Kiedy bluescreen to twoja kariera zawodowa / źródło: Reddit

Bill Gates, założyciel i wieloletni CEO Microsoftu, pojawił się ostatnio na otwartym spotkaniu w Village Global (firmie inwestycyjnej venture capital, którą wspiera razem z takimi rekinami Doliny Krzemowej jak Mark Zuckerberg i Jeff Bezos), by odpowiedzieć na parę pytań. Przy okazji wspomniał o tym, co w jego życiu zawodowym poszło nie tak, jak miało, a na dodatek kosztowało kupę pieniędzy:

W świecie oprogramowania, szczególnie jeśli chodzi o mobilne platformy operacyjne, mamy do czynienia z rynkiem, w którym zwycięzca bierze wszystko. Więc błędne decyzje, w które się zaangażowałem, a które wpłynęły na to, że system operacyjny Microsoftu nie jest teraz w miejscu Androida, były moim największym błędem. Mam na myśli to, że standardową platformą obok Apple-owskiej jest Android. To, że to mobilny Windows miał nią być, wydawało się oczywiste. Ale tak działa ten rynek: jeśli funkcjonujesz z 2 razy mniejszą ilością aplikacji, albo i nawet z 90% aplikacji [w porównaniu do Androida], zmierzasz w stronę nieuchronnej porażki. Jest przestrzeń na dokładnie jeden, nie-Apple’owski system operacyjny i ile jest warty? 400 miliardów, które przeszłyby z firmy G do firmy M.

Koniec końców Gates wydaje się być pogodzony takim obrotem wydarzeń: Microsoft jest nadal jedną z wiodących firm na rynku.

Windows Phone, a wcześniej Windows Mobile nie wytrzymały próby czasu, rynku, konkurencji… (do wyboru, do koloru), mimo że funkcjonowały na nim dłużej, niż iOS. W dość dużym skrócie, podczas gdy Google kupiło Androida za 50 milionów, a Apple robiło telefony, Steve Ballmer z Microsoftu śmiał się z twórców iPhonów, że są one za drogie, a do tego dotykowe – kto by to chciał! Nie mógł się bardziej mylić. W efekcie czas, w którym można było nadgonić ewentualne opóźnienia i udoskonalić technologię minął, a Windows Mobile porzucono na rzecz Windows Phone, który w 2017 roku również ostatecznie dokonał żywota.

To prawdopodobnie do błędnych decyzji Ballmera odwoływał się Bill Gates. Obecnie sam używa Androida.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.