Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 25 czerwca 2019, 08:45

Bill Gates: największy błąd w karierze? Niedocenienie Androida

Mądry Amerykanin po szkodzie. Mimo wielu sukcesów, Microsoftowi na przestrzeni lat parę razy powinęła się noga. W najnowszym wywiadzie Gates przyznał, co było jego największym błędem w karierze. I nie chodzi o Vistę. To Windows Phone.

Kiedy bluescreen to twoja kariera zawodowa / źródło: Reddit - Bill Gates: największy błąd w karierze? Niedocenienie Androida - wiadomość - 2019-06-25
Kiedy bluescreen to twoja kariera zawodowa / źródło: Reddit

Bill Gates, założyciel i wieloletni CEO Microsoftu, pojawił się ostatnio na otwartym spotkaniu w Village Global (firmie inwestycyjnej venture capital, którą wspiera razem z takimi rekinami Doliny Krzemowej jak Mark Zuckerberg i Jeff Bezos), by odpowiedzieć na parę pytań. Przy okazji wspomniał o tym, co w jego życiu zawodowym poszło nie tak, jak miało, a na dodatek kosztowało kupę pieniędzy:

W świecie oprogramowania, szczególnie jeśli chodzi o mobilne platformy operacyjne, mamy do czynienia z rynkiem, w którym zwycięzca bierze wszystko. Więc błędne decyzje, w które się zaangażowałem, a które wpłynęły na to, że system operacyjny Microsoftu nie jest teraz w miejscu Androida, były moim największym błędem. Mam na myśli to, że standardową platformą obok Apple-owskiej jest Android. To, że to mobilny Windows miał nią być, wydawało się oczywiste. Ale tak działa ten rynek: jeśli funkcjonujesz z 2 razy mniejszą ilością aplikacji, albo i nawet z 90% aplikacji [w porównaniu do Androida], zmierzasz w stronę nieuchronnej porażki. Jest przestrzeń na dokładnie jeden, nie-Apple’owski system operacyjny i ile jest warty? 400 miliardów, które przeszłyby z firmy G do firmy M.

Koniec końców Gates wydaje się być pogodzony takim obrotem wydarzeń: Microsoft jest nadal jedną z wiodących firm na rynku.

Windows Phone, a wcześniej Windows Mobile nie wytrzymały próby czasu, rynku, konkurencji… (do wyboru, do koloru), mimo że funkcjonowały na nim dłużej, niż iOS. W dość dużym skrócie, podczas gdy Google kupiło Androida za 50 milionów, a Apple robiło telefony, Steve Ballmer z Microsoftu śmiał się z twórców iPhonów, że są one za drogie, a do tego dotykowe – kto by to chciał! Nie mógł się bardziej mylić. W efekcie czas, w którym można było nadgonić ewentualne opóźnienia i udoskonalić technologię minął, a Windows Mobile porzucono na rzecz Windows Phone, który w 2017 roku również ostatecznie dokonał żywota.

To prawdopodobnie do błędnych decyzji Ballmera odwoływał się Bill Gates. Obecnie sam używa Androida.