Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 października 2014, 10:55

autor: Adrian Werner

Bezkonkurencyjne Destiny i doskonała sprzedaż konsol w USA

We wrześniu na amerykańskim rynku niepodzielnie rządziło Destiny. Najnowsza produkcja studia Bungie nie zapobiegła jednak spadkowi przychodów ze sprzedaży gier, ale dzięki doskonałym wynikom nowych konsol cała branża i tak zanotowała wzrost.

Pomimo średnich ocen Destiny zaliczyło bardzo udany debiut. - Bezkonkurencyjne Destiny i doskonała sprzedaż nowych konsol - wrześniowe wyniki amerykańskiego rynku gier - wiadomość - 2014-10-17
Pomimo średnich ocen Destiny zaliczyło bardzo udany debiut.

Organizacja analityczna NPD udostępniła raport omawiający kondycję i wyniki amerykańskiego rynku gier we wrześniu tego roku. Łączna sprzedaż konsol, akcesoriów oraz nieużywanych egzemplarzy gier pudełkowych wygenerowała 1,1 mld dolarów przychodu, czyli o 2% więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Tradycyjnie przypominamy, że suma ta nie obejmuje handlu używanymi egzemplarzami gier, dystrybucji elektronicznej oraz mikropłatności.

  1. NPD – strona oficjalna

Gry

We wrześniu Amerykanie wydali na nowe gry pudełkowe 481,2 mln dolarów, czyli o 36% mniej niż 754 mln wypracowane w roku ubiegłym. Powód spadku jest prosty - we wrześniu 2013 r. rekordy popularności biło Grand Theft Auto V, a teraz zabrakło porównywalnego przeboju i to pomimo faktu, że Destiny jest obecnie najlepiej sprzedającą się grą roku. Studio Bungie może być zresztą dumne z wyników swojej najnowszej produkcji. Destiny zaliczyło lepszy pierwszy miesiąc niż jakakolwiek nowa marka w historii. Co więcej, gra stała się najbardziej popularnym tytułem na konsoli PlayStation 4, której użytkownicy poświęcili tej strzelance już ponad 125 mln godzin.

We wrześniu największą popularnością cieszyły się następujące tytuły:

#

Gra:

Platformy:

1.

Destiny

XBO, PS4, 360, PS3

2.

Madden NFL 15

360, PS4, PS3, XBO

3.

FIFA 15

PS4, 360, PS3, XBO, Wii, PSV, 3DS

4.

Super Smash Bros.

3DS

5.

Middle-earth: Shadow of Mordor

PS4, XBO, PC

6.

NHL 15

PS4, XBO, 360, PS3

7.

Minecraft

360, PS3

8.

The Sims 4

PC

9.

Disney Infinity 2.0

360, PS3, NWU, PS4, XBO

10.

Diablo III: Reaper of Souls

PS4, 360, PS3, XBO, PC

Analizując powyższą listę warto pamiętać, że NPD nie śledzi dystrybucji elektronicznej, ani handlu używanymi egzemplarzami gier.

Sprzęt

Przy słabych wynikach gier, wzrost całego rynku zapewniła sprzedaż konsol, która wygenerowała 432,7 mln dolarów przychodu, czyli aż o 136% więcej niż w roku ubiegłym. Niestety, jak zwykle nie poznaliśmy dokładnych wyników poszczególnych platform. Wiemy, że PlayStation 4 po raz kolejny pokonało całą konkurencję i razem z Xboksem One odpowiadało za 85% wszystkich sprzedanych we wrześniu konsol. Jedyną konkretną liczbą jest 140 tys. egzemplarzy Nintendo 3DS, co stanowi spadek o 40,4% w porównaniu z rokiem ubiegłym.