Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 grudnia 2022, 20:33

Nowy gameplay z Atomic Heart

W sieci pojawił się nowy gameplay z Atomic Heart. Przybliża on rozmaite elementy gry, takie jak walka, poziom trudności, otwartość świata czy jazda samochodem.

Źródło fot. Atomic Heart / Steam.
i

Serwis IGN udostępnił kolejne nowe fragmenty gameplau z Atomic Heart – FPS-a science fiction, w którym trafimy do retrofuturystycznej wersji Związku Radzieckiego. Ich prezentacji towarzyszy narracja, która przybliża poszczególne aspekty gry w oparciu o słowa jej reżysera – Roberta Bagratuniego ze studia Mundfish.

Wideo możecie obejrzeć poniżej. Pod nim znajdziecie zaś wynotowane najważniejsze z omówionych kwestii (większość z nich poruszono po raz pierwszy). W zestawieniu z tym, co już wiemy o grze, daje to jej dość szczegółowy obraz.

Atomic Heart w pigułce

Walka

 • Projekt gry zakłada, że jest w niej dużo wrogów i mało amunicji – dlatego trzeba często uciekać się do walki wręcz, by przetrwać poszczególne starcia.
 • Każda broń, którą posługujemy się w zwarciu, została pieczołowicie zaprojektowana, aby korzystanie z niej było unikalne. Co więcej, istnieją mechaniki pozwalające kumulować energię, którą następnie da się wykorzystać do strzelania ze specjalnych energetycznych broni.
 • Jeśli zaś chodzi o bronie do walki wręcz, ich ulepszanie zapewnia potężne ataki, dające przewagę niezapewnianą przez pistolety czy strzelby. Kluczem będzie więc naprzemienne korzystanie z wielu typów oręża i dostosowywanie taktyki pod określone grupy wrogów.

Poziom trudności

 • W grze będą trzy poziomy trudności – fabularny, normalny i wysoki. Rozgrywka była projektowana z myślą o tym drugim.

Moce żywiołów

 • W Atomic Heart występują moce dwóch żywiołów – lodowe i elektryczne. Ognistych nie ma, ale część broni może wystrzeliwać pociski zapalające, dzięki którym da się strawić przeciwników w płomieniach.
 • Mieszając je, uzyskamy zaś efekty pokroju pierścienia ognia, pułapek zamrażających bądź porażających etc.

Skradanie się

 • Produkcja jest pozbawiona trybu skradankowego jako takiego – nie da się jej ukończyć bez walki. Poszczególnych wrogów można jednak eliminować po cichu, by zmniejszyć ich liczebność w danym starciu.

Jazda samochodem

 • W grze jest tylko jeden model samochodu, którym da się jeździć – ma to korespondować z wizją retrofuturystycznego Związku Radzieckiego. Auto przydaje się w przemierzaniu rozległego świata.
 • Być może w DLC zostanie dodanych więcej wehikułów (wspomniano o autobusach i traktorach).

Atomic Heart a otwarty świat

 • Świat Atomic Heart nie jest w pełni otwarty – twórcy uważają, że zaszkodziłoby to narracji. Zapewniają jednocześnie, iż jest on na tyle duży, by fani eksplorowania wirtualnych przestrzeni mieli co robić.
 • Historię opowiedziano zarówno przez dialogi, jak i otoczenie. W jej tworzeniu inspirowano się klasyką science fiction powstałą od 1930 do 1989 roku.

Dla przypomnienia dodam, że Atomic Heart ukaże się 21 lutego 2023 roku na PC, PS4, PS5, XOne i XSX/S. Od dnia premiery tytuł będzie oferowany również w usłudze PC/Xbox Game Pass. Co istotne, gra ukaże się w pełnej polskiej wersji językowej, tj. zarówno z dubbingiem, jak i z przetłumaczonymi napisami.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej