Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 stycznia 2023, 14:25

Twórcy Atomic Heart opublikowali oświadczenie w sprawie wojny, zabrakło konkretów

W odpowiedzi na zarzuty internautów twórcy Atomic Heart opublikowali oświadczenie prezentujące ich stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie. Jest ono jednak mało konkretne.

Źródło fot. Focus Entertainment.
i

W miniony weekend w serwisach ResetEra i Reddit pojawiło się wiele postów, których autorzy zarzucali studiu Mundfish – twórcom wychodzącego wkrótce Atomic Heart – że popiera Rosję w kwestii wojny na Ukrainie. Argumentacja internautów obejmowała m.in. analizę rzekomych konotacji członków zespołu deweloperskiego z rosyjską sceną polityczną. Co niektórzy postawili wręcz tezę, że premierę gry celowo wyznaczono na 21 lutego 2023 roku – a więc niemalże w rocznicę wybuchu wojny, która wypada 24 lutego.

W odpowiedzi na te zarzuty studio Mundfish wystosowało na Twitterze komunikat, w którym zapewnia o swoim propokojowym podejściu i skupieniu się wyłącznie na grze.

Zauważyliśmy pytania dotyczące naszego, Mundfish, stanowiska. Zapewniamy, że jesteśmy studiem deweloperskim z międzynarodowym zespołem skupionym na innowacyjnej grze i niezaprzeczalnie organizacją propokojową, która sprzeciwia się przemocy wobec ludzi.

Nie komentujemy polityki ani religii. Bądźcie pewni: jesteśmy globalnym zespołem skoncentrowanym na dostarczeniu Atomic Heart w ręce graczy na całym świecie.

Nie akceptujemy i nie będziemy tolerować autorów postów bądź spamerów posługujących się obraźliwym, nienawistnym, dyskryminującym, brutalnym lub pełnym gróźb językiem.

Twórcy Atomic Heart opublikowali oświadczenie w sprawie wojny, zabrakło konkretów - ilustracja #1
Źródło: Twitter / Mundfish #AtomicHeart.

Warto zauważyć, że pod przytoczonymi tweetami pojawiły się kolejne zarzuty, co oznacza, że zdaniem wielu osób treść oświadczenia okazała się niewystarczająca. Twórcy swoim oświadczeniem w żaden sposób nie zaadresowali faktycznych zarzutów, czyli powiązań z rosyjskimi instytucjami.

Nieco bardziej konkretne oświadczenia można znaleźć w mediach społecznościowych niektórych członków studia Mundfish – np. tutaj Ukraińcy zostali nazwani braćmi. Natomiast na swojej stronie internetowej zespół deklaruje, że jego siedziba znajduje się na Cyprze.

Jak wspomniałem wcześniej, Atomic Heart ukaże się 21 lutego 2023 r. Na premierę tytuł będzie dostępny na PC, PS4, PS5, XOne i XSX/S oraz w usłudze PC/Xbox Game Pass. Grę w akcji możecie zobaczyć tutaj.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej