Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Pliki do gier 18 sierpnia 2021, 14:14

Arx Extended - nowa wersja moda do RPG-a Arx Fatalis

Doczekaliśmy się nowej wersji wyśmienitego moda Arx Extended. Projekt rozbudowuje rozgrywkę RPG-a Arx Fatalis, tak aby była bardziej nieliniowa i oferowała więcej swobody.

Ukazała się nowa wersja Arx Extended, czyli jednego z najważniejszych modów do kultowego RPG-a Arx Fatalis. Aktualizacja opatrzona została numerem 2.3.5 i koncentruje się na usuwaniu błędów, poprawie balansu rozgrywki oraz ulepszeniu AI.

Rozwój tego projektu cieszy, gdyż przez długi czas wydawało się, że autor go porzucił. Wersja 2.2 ukazała się w 2014 roku, a potem prace nad modem zamarły na wiele lat. Dopiero pod koniec 2020 roku ukazała się kolejna aktualizacja. Fani tego typu produkcji mają powody to zadowolenia, gdyż Arx Fatalis pozostaje jedynym współczesnym wartym uwagi spadkobiercą serii Ultima Underworld. Underworld Ascendant, czyli duchowy następca stworzony przez autorów pierwowzoru, okazał się ogromnym rozczarowaniem. Kilka lat temu udostępniono betę fanowskiej gry ARX: End of Sun, ale od tego czasu prace nad nią zamarły.

Arx Extended - nowa wersja moda do RPG-a Arx Fatalis - ilustracja #1
Arx Fatalis to produkcja stara, ale dzięki modom nadal jara.

Miłośnicy tej kategorii skazani są więc na Arx Fatalis. Dlatego mod Arx Extended jest tak cenny, gdyż projekt koncentruje się na uczynieniu rozgrywki bardziej nieliniową i nieprzewidywalną, aby grę można było przechodzić wielokrotnie, za każdym razem stosując odmienne taktyki.

Arx Extended rozszerza wybór przedmiotów dostępnych u handlarzy oraz wprowadza losowości ekwipunku znajdowanego w skrzyniach oraz przy ciałach zabitych wrogów. Zwiększono różnorodność przeciwników, zarówno pod względem ekwipunku, jak i wyglądu. Rozszerzono również system uzbrojenia, tak aby każdy typ broni otrzymał kilka alternatywnych wersji. Rozbudowano też system rzemiosła oraz alchemii. Ponadto dodano zestaw nowych misji pobocznych.

Mod do działania wymaga posiadania Arx Libertatis, czyli open-source’owej modyfikacji, która ulepsza silnik gry, tak aby był kompatybilny ze współczesnymi pecetami oraz systemami operacyjnymi, jak również wspierał wysokie rozdzielczości szerokoekranowe i wyświetlał więcej klatek na sekundę. Warto także opcjonalnie zainstalować Arx Neuralis, czyli paczkę ulepszonych tekstur wykonanych w wyższej rozdzielczości. Na koniec wspomnijmy, że jeśli nie macie Arx Fatalis to obecnie w serwisie GOG.com trwa promocja pozwalająca kupić ten tytuł za niecałe 6 zł.

  1. Arx Extended – oficjalna strona moda
  2. Arx Extended – pobierz z naszego mirrora
  3. Arx Liberatis – pobierz z naszego mirrora
  4. Arx Neuralis - pobierz z naszego mirrora