Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 11 września 2013, 11:18

autor: Jiker

Apple ujawniło nowe modele iPhone'a - 5S i 5C

Zgodnie z oczekiwaniami, wczorajsza konferencja firmy Apple przyniosła nowe zapowiedzi w temacie iPhone’a. Doczekaliśmy się oficjalnego ogłoszenia dwóch nowych wersji ubiegłorocznej „piątki” – 5S oraz 5C. Ich debiut nastąpi 20 września, początkowo w dwudziestu wybranych krajach (po raz pierwszy w premierowym zestawie znalazły się Chiny). Do końca roku oba modele staną się dostępne w ponad 100 państwach.

Zgodnie z oczekiwaniami, wczorajsza konferencja firmy Apple przyniosła zapowiedzi w temacie iPhone’a. Doczekaliśmy się oficjalnego ogłoszenia dwóch nowych wersji ubiegłorocznej „piątki” – 5S oraz 5C. Ich debiut nastąpi 20 września, początkowo w dwudziestu wybranych krajach (po raz pierwszy w premierowym zestawie znalazły się Chiny). Do końca roku oba modele staną się dostępne w ponad 100 państwach.

Głównym elementem odróżniającym iPhone’a 5S od gołej „piątki” jest 64-bitowy procesor. To pierwsza taka konstrukcja na rynku smartfonów. Dzięki niej 5S odnotuje dwukrotny wzrost wydajności w stosunku do iPhone’a 5, utrzymując przy tym zapotrzebowanie na energię na podobnym poziomie. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że do obsługi gier wykorzystywane będą biblioteki Open GL-ES 3.0. Zakres ich możliwości poznamy już przy okazji premiery gry Infinity Blade III, planowanej na 18 września.

Zmian doczeka się również główna kamera. Jeszcze lepsza jakość zdjęć, obecność funkcji True Tone Flash, trybu Burst oraz możliwość nagrywania filmów w 120 klatkach na sekundę – to najważniejsze nowości w tym temacie. Ponadto 5S zostanie wyposażony w Touch ID, rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo użytkowania. Przycisk Home wyposażony zostanie w czytnik linii papilarnych, za sprawą którego użytkownik odblokuje iPhone’a. Poszczególne modele 5S będzie można nabyć za 199 (16 GB pojemności), 299 (32 GB) i 399 dolarów (64 GB – są to ceny obowiązujące w abonamencie).

Paradoksalnie, większą uwagę skupia na sobie iPhone 5C, czyli budżetowa edycja „piątki”. Smartfon posiada obudowę wykonaną z poliwęglanu i występuje w kilku wersjach kolorystycznych (m.in. zielona, biała, żółta, czerwona, niebieska). Co ważne, na polu specyfikacji technicznej 5C nie różni się niczym od „piątki”. Dysponuje za to baterią o większej pojemności, zaprojektowanymi na nowo antenami oraz usprawnioną frontową kamerą FaceTime HD. Za 5C trzeba będzie zapłacić 99 (16 GB) lub 199 dolarów (32 GB – ceny obowiązujące w abonamencie).

Warto również dodać, że 18 września Apple udostępni nową wersję systemu iOS, preinstalowaną na iPhonie 5S i 5C. Cechuje ją nowy projekt graficzny, obecność specjalnego Centrum Kontroli (zapewniającego szybki dostęp do najpotrzebniejszych funkcji), Centrum Notyfikacji, usługi Air Drop (umożliwiającą błyskawiczne dzielenie się zawartością ze znajomymi), poszerzony zakres możliwości w temacie fotografii i wideo, a także usprawniona multizadaniowość.