Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 lipca 2020, 13:20

autor: Sodar

American Truck Simulator - nowy patch usprawnia grafikę

Aktualizacja o numerze 1.38 do American Truck Simulator przynosi przede wszystkim poprawki graficzne. Od teraz w opcjach można włączyć funkcję SSAO, która podnosi wizualną jakość otoczenia w grze.

American Truck Simulator - nowy patch usprawnia grafikę - ilustracja #1
Patch 1.38 do American Truck Simulator to także przebudowane Las Vegas
W SKRÓCIE:
  • dodanie obsługi SSAO w silniku graficznym American Truck Simulator to jedna z wielu zmian w nowym patchu 1.38;
  • przebudowane zostało Las Vegas i El Centro, zmieniono układ dróg i wiele budynków.

SCS Software opublikowało nowy patch 1.38 do American Truck Simulator. Aktualizacja przynosi wiele zmian, a jedną z najbardziej oczekiwanych jest dodanie obsługi okluzji otoczenia w przestrzeni ekranu w silniku graficznym. Opcja nosząca popularną nazwę SSAO jest teraz dostępna w ustawieniach. Poprawkę można już pobrać, a w wersji Steam powinna się zainstalować automatycznie (przy domyślnych ustawieniach).

American Truck Simulator - nowy patch usprawnia grafikę - ilustracja #2
Okluzja otoczenia sprawia, że grafika wygląda bardziej realistycznie

SSAO jest sposobem obliczania cieni, który liczy oświetlenie każdego piksela, badając jego ekspozycję na światło rozproszone. Sprawia, że scena w grze wygląda bardziej naturalnie. Choć technika ta jest znana i obecna w grach od dłuższego czasu (rok 2007 i pierwszy Crysis), silnik graficzny American Truck Simulator zyskał ją dopiero teraz.

American Truck Simulator - nowy patch usprawnia grafikę - ilustracja #3
Porównanie grafiki z włączonym SSAO i bez

Na powyższym obrazku widać, jak włączona funkcja wpływa na wygląd budynków w grze. Bez niej zacieniona strona hotelu wydaje się pozbawiona szczegółów. Z aktywnym SSAO fasada zyskuje wrażenie głębi i wygląda bardziej naturalnie. Każde załamanie zyskało dodatkowy cień i jest teraz lepiej widoczne. Okluzja otoczenia może powodować wzrost wymagań sprzętowych, o czym ostrzegają twórcy gry. Ale jak widać na screenie poniżej, można ustawić jeden z trzech poziomów lub całkowicie ją wyłączyć. Osobiście nie zauważyłem wyraźnego spowolnienia grafiki na swoim komputerze (Ryzen 5 1600 i GTX 1050 Ti) nawet na ustawieniu wysokim.

American Truck Simulator - nowy patch usprawnia grafikę - ilustracja #4
SSAO w ustawieniach graficznych

Oczywiście dodanie SSAO nie jest jedyną zmianą wprowadzoną przez patch. Wiele lokacji zostało zmodyfikowanych, a Las Vegas przebudowano – chodzi głównie o miejskie drogi i część budynków. Podobny los spotkał El Centro. Dodano też kilka tras stanowych (US-191, UT-56), ulepszono dystrybutory na stacjach paliw i naprawiono zauważone błędy. W ciężarówkach poprawiono skrzynie biegów i martwe strefy sterowania.

American Truck Simulator - nowy patch usprawnia grafikę - ilustracja #5
Pojazdy wyglądają teraz nieco lepiej

Oprócz tego przebudowano nieco okienko doradcy drogowego (Route Advisor) i wskazówki nawigacji. Silnik audio FMOD także otrzymał aktualizację do wersji 2.01.01. Całą listę poprawek można znaleźć na blogu SCS. Warto też obejrzeć film opublikowany przez SCS, prezentujący zmiany w patchu 1.38.