Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 26 maja 2021, 17:10

autor: Patryk Łukasz Kubiak

James Bond pod nowym szyldem. Amazon przejmie MGM za 8,45 mld dolarów

Niebawem James Bond martini będzie pijał pod nowym szyldem. Amazon przejmie Metro-Goldwyn-Mayer. Wartość transakcji: 8,45 mld dolarów.

Dla Amazona kupno MGM za 8,45 mld dolarów to przede wszystkim przejęcie ponad 4 tys. filmów i 17 tys. programów telewizyjnych, które amerykańska wytwórnia filmowa ma w swoim katalogu. Jak informuje portal Variety, to okazja na wzmocnienie oferty Prime Video mnóstwem wartościowych tytułów, a ponadto Amazon będzie w stanie wykorzystywać marki MGM – chodzi m.in. o Różową Panterę, Hobbita, Rocky’ego czy agenta 007. Prócz tego studio wyprodukowało takie seriale jak Wikingowie czy Opowieści podręcznej.

O transakcji podczas jej ogłaszania wypowiedział się Mike Hopkins, wiceprezes Prime Video i Amazon Studios.

Prawdziwą wartością finansową tej transakcji jest skarbnica własności intelektualnej w obszernym katalogu, który planujemy zredefiniować i rozwinąć wraz z utalentowanym zespołem MGM. To jest bardzo ekscytujące i daje nam wiele okazji do prezentowania wysokiej jakości opowieści.

Głos zabrał również prezes Metro-Goldwyn-Mayer Kevin Ulrich.

Jestem bardzo dumny, że lew MGM, który od dawna jest symbolem złotego wieku Hollywood, będzie kontynuował swą historię i pomysł zrodzony z powstania United Artists żyje zgodnie z zamierzeniami założycieli, kierując się talentem i wizją. Możliwość połączenia bogatej historii MGM z Amazonem to inspirująca kombinacja.

Ponadto Hopkins zaznaczył, że produkcje MGM łącznie zdobyły ponad 180 Oscarów i 100 nagród Emmy. Całe przedsięwzięcie będzie drugim największym przejęciem w historii Amazona. W 2017 roku gigant e-commerce kupił Whole Foods za 13,7 mld dolarów. Nie wiadomo na razie, kiedy obecna transakcja zostanie sfinalizowana.

  1. Bond wróci na plan filmowy, bo Nokia chce lokowania produktu
  2. Co obejrzeć na Netflixie, HBO GO i Prime Video