Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 22 października 2021, 13:40

autor: Patryk Łukasz Kubiak

Tragiczny wypadek na planie. Hollywoodzki gwiazdor postrzelił śmiertelnie operatorkę

W wyniku postrzelenia przez Aleca Baldwina zmarła operatorka Halyna Hutchins. Aktor ranił również innego członka ekipy, Joela Souzę, reżysera filmu Rust – to na planie tej produkcji doszło do fatalnego w skutkach wypadku.

W SKRÓCIE:
  • Halyna Hutchins nie żyje, 42-letnia operatorka została śmiertelnie postrzelona przez aktora Aleca Baldwina na planie filmu Rust;
  • poważnie ranny został także reżyser obrazu – Joel Souza;
  • Baldwin został przesłuchany i zwolniony przez policję, która prowadzi śledztwo wyjaśniające okoliczności zdarzenia;
  • na razie nie wiadomo, jaki jest stan zdrowia Souzy ani co stanie się dalej z kręconym westernem;
  • o ważniejszych aktualizacjach w sprawie będziemy Was informować na bieżąco.

Alec Baldwin postrzelił dwie osoby na planie filmu Rust, z czego jedną śmiertelnie. Od parunastu godzin jest to temat numer jeden w światowych mediach, nieczęsto bowiem zdarzają na planach zdjęciowych się aż tak dramatyczne wypadki. 42-letnia operatorka kamery Halyna Hutchins trafiła do szpitala w Nowym Meksyku, gdzie wskutek odniesionych obrażeń zmarła. Ranny został również reżyser produkcji – Joel Souza – który jest obecnie pod opieką lekarzy. Do wypadku doszło, gdy podczas kręcenia sceny niespodziewanie wystrzelił rekwizyt pistoletu trzymany przez Baldwina. Aktor został zwolniony przez policję, która prowadzi obecnie śledztwo w tej sprawie. Póki co w związku z incydentem nie wniesiono jednak żadnych zarzutów, a świadkowie zdarzenia są przesłuchiwani przez funkcjonariuszy.

Cała obsada i ekipa są całkowicie zdruzgotani dzisiejszą tragedią, dlatego składamy najgłębsze kondolencje rodzinie i bliskim Halyny. […]

Wstrzymaliśmy produkcję filmu na czas nieokreślony i w pełni współpracujemy z Departamentem Policji w Santa Fe – przekazał w specjalnym oświadczeniu rzecznik Rust Movies Production.

Według niepotwierdzonych źródeł, na które powołują się zagraniczne media, m.in. portal Deadline, Baldwin nie zdawał sobie sprawy, w jaką amunicję jest wyposażona trzymana przez niego broń. Jak poinformowali członkowie ekipy filmowej, „produkcja zostaje na razie wstrzymana”, a „bezpieczeństwo obsady i pracowników planu pozostaje najwyższym priorytetem”.

Tragiczny wypadek na planie. Hollywoodzki gwiazdor postrzelił śmiertelnie operatorkę - ilustracja #1
Halyna Hutchins.

Warto w tym miejscu nadmienić, że tradycyjnie w takich przypadkach za stan broni palnej i bezpieczeństwo jej użytkowania odpowiada tzw. mistrz rekwizytów. W 1984 roku podczas produkcji serialu Niebezpieczne ujęcia zginął aktor Jon-Erik Hexum, który przypadkowo strzelił sobie w głowę. Z kolei w 1993 roku w wyniku nieszczęśliwego postrzału przez innego aktora zmarł Brandon Lee, syn legendarnego mistrza sztuk walki Bruce’a Lee. W kręgosłupie Lee utknął kawałek kuli, a lekarzom nie udało się uratować syna gwiazdora. Oba incydenty uznano za wypadki.

Hutchins pochodziła z Ukrainy. Kształciła się w Kijowie, na tamtejszym Uniwersytecie Narodowym, gdzie ukończyła dziennikarstwo. Pracowała jako researcher przy brytyjskich produkcjach dokumentalnych realizowanych w Europie, zaś najbardziej znanym filmem pełnometrażowym, przy realizacji którego brała czynny udział, był Archenemy z 2020 roku w reżyserii Adama Egypta Mortimera.

Fabuła westernu Rust koncentruje się na losach Harlanda Rusta (Baldwin), banicie Dzikiego Zachodu. Od lat jest on ścigany przez stróżów prawa. Tradycyjnie w takim przypadku pojawia się motyw osobistej wendety – Rust rusza na ratunek swojemu 13-letniemu wnukowi (Brady Noon), który ma być powieszony za dokonanie przypadkowego morderstwa. W pościg za duetem uciekinierów rzucają się szeryf Wood Helm (Jensen Ackles) oraz łowca nagród Fenton Lang (Travis Fimmel). Na razie nie wiadomo, co z dalszą produkcją Rusta, choć doświadczenie poprzednich podobnych wypadków sugeruje, że projekt zostanie ukończony.

Będziemy Was informować o ważnych aktualizacjach w śledztwie dotyczącym sprawy Baldwina.