Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 lutego 2017, 14:30

autor: Jakub "jaauba" Bawoł

4000 dolarów stypendium dla modderów ARK: Survival Evolved

Studio Wildcard, producent ARK: Survival Evolved, oferuje miesięczne stypendium w wysokości 4000 $ dla piętnastu autorów najciekawszych modyfikacji.

Jak informuje serwis PC Gamer, studio Wildcard chce w najbliższym czasie wystartować ze specjalną akcją, mającą na celu wspieranie twórców modów do swojej survivalowej produkcji – Ark: Survival Evolved. W jej ramach piętnastu wybranych autorów modyfikacji ma comiesięcznie otrzymywać równowartość ok. szesnastu tysięcy złotych na pokrycie kosztów prac nad modami. Nie będzie to jednak trwało wiecznie – co miesiąc studio będzie dokonywało ewaluacji postępów modyfikacji i na tej podstawie zostanie podjęta decyzja o przyznaniu dotacji na kolejny miesiąc. Jeżeli któryś z piętnastu wybrańców nie spełni oczekiwań, na jego miejsce zostanie wybrany inny twórca.

Osobą odpowiedzialną za wybór najciekawszych prac będzie Cedric Burkes, stojący za dostrzeżoną przez Studio Wildcard i wydaną jako DLC modyfikacją Primitve Plus. Pomysłodawcy nie zdradzają, w jakiej formie będą dystrybuowane efekty prac stypendystów. Jak powiedział w wywiadzie Jeremy Stieglitz - główny projektant, programista i współreżyser Ark: Survival Evolved – w przypadku sukcesu programu finansowego wsparcia niezależnych autorów, istnieje szansa na zwiększenie funduszy inwestowanych w scenę modderską. Więcej szczegółów na temat nowej inicjatywy Wildcard poznamy w przeciągu kilku kolejnych dni – na imprezie Game Developers Conference, która trwa od wczoraj do 3 marca.

Program stypendiów dla modderów może rozpocząć nowy trend w branży. - 4000 dolarów stypendium dla modderów ARK: Survival Evolved - wiadomość - 2017-03-01
Program stypendiów dla modderów może rozpocząć nowy trend w branży.

Co może się nie udać?

Deweloperzy przejawiają dużą dozę optymizmu co do projektu, jednakże nie wszystko musi pójść zgodnie z ich planem. Modderzy zwykle nie pracują pojedynczo i aby przyspieszyć postępy, często decydują się na kooperację. Warto pamiętać o korzystaniu przez nich z tekstur, modeli i animacji przygotowanych przez innych pasjonatów. Rodzi to pole do konfliktów mogących storpedować ambitny pomysł studia Wildcard. Dodatkowo, Ark: Survival Evolved jest grą w fazie Wczesnego Dostępu. Oznacza to, że jest ona stale rozwijana, otrzymuje aktualizacje i dodatki, co może utrudniać wsparcie techniczne dla modów przygotowanych w ramach programu stypendialnego. A co z problemami technicznymi sprawianymi przez modyfikacje, które zostały ukończone, a ich twórcy nie są już opłacani? Na to pytanie postarał się odpowiedzieć Stieglitz:

Nic od nich nie oczekujemy, jeżeli nie są już w programie albo po prostu zrezygnowali, to nie mają żadnych zobowiązań wobec nas, naprawdę nie są niczym związani. Nie chcemy kierować niczyim życiem lub coś podobnego. (…) Mamy jednak polisę ubezpieczeniową.

Czym miałaby być ta „polisa ubezpieczeniowa”? Modderzy będą zobowiązani do przekazywania plików źródłowych swoich modów do studia. W przypadku, gdy modder objęty programem stypendialnym nie będzie mógł dokonać wymaganej aktualizacji lub nie będzie nią zainteresowany, deweloperzy będą mogli wówczas załatwić to na własną rękę.

Lista pierwszych 15 modów

Mod

Autor

NPC Bush People

Swords

Scorched Earth Decor, RP Decor, eco In Wonderland oraz ecoTrees

eco

Ragnarok

Excited Kangaroo

Structures Plus, Platforms Anywhere, Platforms Plus

orionsun

Steampunk Mod

iSpeZz

Roraima

Jeff

Castles, Keeps, and Forts Architecture

enc | ExileAcid

Survival Plus

Tao

Ark Moon Survival

DavidBC

Shigo Islands

ExilogUploader

Madagascar Evolved

Hey my team rules!

Thieves Island and Skies of Nazca

Tkat5200

MRRadTools.Inc

MRRadioactiv

Ark Postal Service and Offline Raid Protection

jslay

Advanced Admin Command Menu

Woeful Macabre