Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 lipca 2022, 12:18

autor: Miriam Moszczyńska

2,5 roku więzienia w zawieszeniu za sprzedaż botów do WoT-a dla twórcy Cybertanka

Twórca cheatów do World of Tanks i World of Warships został skazany. Andriej Kirsanow otrzymał wyrok w zawieszeniu za wyrządzenie milionowych strat.

Źródło: unsplash.com/Towfiqu barbhuiya

Sprawiedliwość dosięga także i twórców cheatów. Deweloper oprogramowań Cybership i Cybertank został skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2,5 roku. Takie konsekwencje spotkały hakera za sprzedaż botów do World of Tanks i World of Warships.

Kilkuletni biznes

Andriej Kirsanow prowadził interes od 2015 do 2021 roku, kiedy to zaczęło ścigać go Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej. Handlarza cheatami udało się zdemaskować za pomocą „testu”, który przeprowadził jeden z detektywów, kupując subskrypcję na 1500 bitew (via MMOWG).

Do sprawy odniosło się również samo Wargaming. Twórcy WOT-a i WOWS-a wycenili szkody wyrządzone przez Kirsanowa na 670 milionów rubli (około 50 milionów złotych). Nie zostało to jednak z żaden sposób wyegzekwowane wobec hakera w trakcie procesu.

Wyrok w zawieszeniu

Kirsanow podczas rozprawy w Sądzie Rejonowym w Jekaterynburgu przyznał się do winy i skazany został na 2,5 roku więzienia w zawieszeniu.

Oznacza to, że nie może on ani opuszczać miasta, ani zmieniać miejsca zamieszkania bez zgody władz. Co ciekawe, jest on pierwszym człowiekiem w Rosji, który został oskarżony i skazany za cyberprzestępczość w grach.

Sprawa karna dotycząca cheatów do WOT-a i WOWS-a, rozpoczęła się na podstawie art. 273 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, którzy obejmuje kwestie „tworzenia i dystrybucji szkodliwych programów komputerowych”.

Jeśli zaś chodzi o stosunek Kirsanowa do wymierzonej mu kary, jest on zadowolony i nie będzie się od niego odwoływać (via The Armored Patrol) i w zasadzie nie ma co się temu dziwić.

  1. World of Tanks – poradnik do gry
  2. World of Warships – poradnik do gry
  3. 15 fajnych gier z multi, w których spokojnie pogadasz ze znajomymi