filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 18 maja 2024, 11:00

autor: Pamela Jakiel

25 lat temu Brendan Fraser niemal zginął na planie kultowej Mumii, decydując się na niebezpieczny wyczyn. „Był całkowicie nieprzytomny”

Reżyser Mumii w 25. rocznicę premiery kultowego filmu opowiedział o niebezpiecznym zajściu, jakie miało miejsce na planie. Wcielający się w główną postać Brendan Fraser postanowił zagrać w scenie, w której mógł zastąpić go manekin.

Źródło fot. Mumia, Stephen Sommers, Universal Pictures, 1999
i

Mumia to seria przygodowych filmów, która nawet po wielu latach od premiery ma wielu fanów. Pierwsza odsłona popularnego cyklu weszła na ekrany kin ćwierć wieku temu, a z okazji rocznicy reżyser widowiska, Stephen Sommers, udzielił portalowi The Hollywood Reporter wywiadu, w którym wrócił pamięcią do czasów kręcenia tej produkcji.

Jak się okazuje, na planie widowiska z 1999 roku doszło do incydentu, który Brendana Frasera, wcielającego się w wiodącą postać, mógł kosztować życie. Aktorowi zależało ponoć, by scena powieszenia wyglądała autentycznie, więc zdecydował się w niej zagrać, choć reżyser dopuszczał użycie manekina. Niestety, sprawy przybrały niebezpieczny obrót.

Mieliśmy świetny zespół kaskaderów, ale Brendan to duży, silny facet, i wtedy był młodszy. […] Każdy mówi o scenie, kiedy zostaje powieszony. Zazwyczaj w takich przypadkach używa się manekina i to dlatego zakłada się worki na głowy bohaterów. Ale Brendan miał ogromny zapał i kazał zacisnąć sobie pętlę naprawdę. A potem zdecydował się trochę ugiąć kolana. Ale zapomniał, że kiedy wywrzesz duży nacisk na tętnicę, mdlejesz. Wszyscy patrzyliśmy, a on był całkowicie nieprzytomny.

Po kilku sekundach aktor ocknął się i cała sytuacja skończyła się szczęśliwie. Z pewnością jednak kolejnym razem artysta dwa razy zastanowił się, kiedy miał do wyboru wykonywanie kaskaderskich lub niebezpiecznych scen. Co ciekawe, sam Brendan Fraser opowiedział o tym zajściu rok temu w The Kelly Clarkson Show i jego relacja nieco różni się od wersji Stephena Sommersa. Aktor wyjawił, że to reżyser poprosił go, by bardziej „sprzedał” scenę, i to po tej sugestii sznur został bardziej podciągnięty.

Przypomnijmy, że choć krytycy nie zachwycali się Mumią, to jednak seria odniosła duży sukces w box office i przypadła do gustu widzom. Odbiorcy nie docenili jednak rebootu z Tomem Cruise’em, a twórcy finansowej klapy z 2017 roku mocno podpadli reżyserowi oryginału.

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej