Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 stycznia 2020, 09:44

Zobacz z nami, jak Elon Musk niszczy swoją rakietę

Jutro od godziny 14:00 będziecie mogli oglądać na żywo, jak SpaceX wystrzeli rakietę Falcon 9. Nie poleci ona jednak w kosmos, a po kilku minutach zostanie zniszczona. Wszystko, by przetestować kapsułę ratowniczą Crew Dragon.

Jutro o 14:00 polecamy włączyć YouTube’a. - Zobacz z nami, jak Elon Musk niszczy swoją rakietę - wiadomość - 2020-01-18
Jutro o 14:00 polecamy włączyć YouTube’a.

Już jutro możecie być pośrednimi świadkami bardzo istotnego wydarzenia. Między godziną 14:00 a 18:00 SpaceX wystrzeli z Florydy rakietę Falcon 9, która... rozpadnie się na kawałki po kilku minutach. Zniszczenie jest częścią planowanego lotu próbnego, mającego wykazać zdolność SpaceX do radzenia sobie z awarią statku kosmicznego, bowiem rakieta będzie wyposażona w kapsułę Crew Dragon. Głównym elementem testu jest odłączenie się tejże kapsuły od statku około półtorej minuty po starcie Falcona 9. Możecie to obejrzeć na żywo, klikając w poniższy link. A jeśli chcecie zapoznać się z pełnym harmonogramem tego wydarzenia, zajrzyjcie pod ten adres.

  1. Oglądaj test Dragon Crew na żywo - od około 13:40 czasu polskiego

Kapsuła została wyposażona w osiem silników zwanych SuperDraco i zaprojektowana w taki sposób, by w razie awarii statku przetransportować załogę na bezpieczną odległość od rakiety. Kiedy Dragon Crew wystarczająco oddali się od Falcona 9, kapsuła z pomocą czterech spadochronów wyląduje w Oceanie Atlantyckim, gdzie ewentualna załoga mogłaby czekać na ratunek. SpaceX już wcześniej testował silniki awaryjne, ale będzie to pierwszy raz, kiedy firma zasymuluje cały proces awaryjny. Falcon 9 ulegnie natomiast zniszczeniu w wyniku spadania, a jego strzępy również wylądują w oceanie. Czas destrukcji zależy od siły dzisiejszego wiatru (patrząc na to, co się działo wczoraj nad Krakowem, rakieta rozpadłaby się w moment). SpaceX zorganizował specjalny zespół ludzi, którzy są odpowiedzialni za zebranie odłamków rakiety po zakończeniu testu.

Dlaczego to aż takie ważne? Bo jeśli dobrze pójdzie, to prawdopodobnie jeszcze w tym roku SpaceX wyśle astronautów w kosmos w rakiecie Falcon 9. Test opuszczania pokładu jest jednym z ostatnich, który firma musi spełnić w ramach programu NASA o nazwie Commercial Crew - inicjatywy rządowej, mającej na celu opracowanie i wyprodukowanie w USA statku kosmicznego, który będzie transportował astronautów NASA do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To wydarzenie o bardzo dużym strategicznym znaczeniu dla USA, bowiem obecnie Amerykanie wysyłają naukowców z użyciem rosyjskich Sojuzów. A jeśli test się powiedzie, astronauci będą mogli latać z terenów Stanów Zjednoczonych.

  1. Oficjalna strona internetowa SpaceX