Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 stycznia 2020, 12:44

autor: Aquma

Znamy przepustowość dysku SSD konsoli Xbox Series X

Dzięki wpisowi opublikowanemu na portalu LinkedIn, a także specyfikacjom zamieszczonym w sieci przez firmę Phison, najprawdopodobniej poznaliśmy parametry dysku, który zostanie wykorzystany w nowym Xboksie.

Znamy parametry dysku SSD nowego Xboksa. - Znamy przepustowość dysku SSD konsoli Xbox Series X - wiadomość - 2020-01-23
Znamy parametry dysku SSD nowego Xboksa.

Tajwański portal Digitimes (za PurePC) dotarł do doniesień, które sugerują, jaką prędkością sekwencyjnego odczytu i zapisu danych będzie mógł się pochwalić dysk SSD (NVMe Gen 4), który znajdziemy w nowym Xboksie. Najprawdopodobniej będzie to, odpowiednio, 3700 i 3000 Mb/s (choć w grę wchodzą też wartości 3600 i 2200 Mb/s - więcej o tej rozbieżności w dalszej części tekstu).

Opis obowiązków na portalu LinkedIn.
Opis obowiązków na portalu LinkedIn.

Skąd wzięły się cytowane wartości? Nazwa kontrolera firmy Phison (PS5019-E19), który najprawdopodobniej trafi do kolejnej konsoli Microsoftu, została opublikowana w opisie obowiązków na portalu LinkedIn przez jednego z byłych inżynierów japońskiego koncernu (obrazek powyżej). Wystarczy więc tylko sprawdzić parametry na oficjalnej stronie producenta lub też obejrzeć opublikowany niedawno film promocyjny poświęcony omawianej technologii, by dowiedzieć się, z jakim dyskiem będziemy mieli do czynienia (w podlinkowanych materiałach w kodzie produktu jest jeszcze litera T, ale film wprost wspomina o konsolach do grania, więc wszystko wskazuje na to, że jest to interesujący nas produkt).

I tutaj pojawia się wspomniana rozbieżność, bowiem film i strona producenta podają inne informacje (materiał zamieszczony na YouTube prezentuje lepsze parametry). Prawdopodobnie wynika to z faktu, że prace nad optymalizacją trwają i dane na portalu nie zostały jeszcze zaktualizowane (film pojawił się w sieci 20 stycznia). Warto odnotować, że maksymalna pojemność dysku korzystającego z omawianego kontrolera to 2 TB - co oczywiście nie stanowi potwierdzenia, że właśnie taki nośnik trafi do konsoli.

Jak Phison PS5019-E19 wypada w porównaniu do rozwiązań znanych z pecetów? Jego przepustowość jest nieco większa od większości dysków, które możemy obecnie kupić - np. topowy Samsung 970 Pro, który często otwiera różnego rodzaju zestawienia najlepszych napędów SSD na rynku, może się pochwalić odczytem i zapisem z prędkością 3500 i 2700 Mb/s. Warto jednak nadmienić, że mówimy o konsoli, której egzemplarze staną koło naszych telewizorów dopiero pod koniec roku - w tym czasie wiele może się jeszcze wydarzyć (redaktorzy PurePC wskazują, że sam koncern Phison, obok PS5019-E19 pracuje nad kontrolerem PS5016-E16, który jest jeszcze szybszy - m.in. dzięki wykorzystaniu modułu DRAM).

Firma Phison w przeszłości współpracowała z AMD, więc można być spokojnym o kompatybilność jej produktów z podzespołami Xboksa Series X. Ciekawe, czy ta sama technologia zostanie wykorzystana w kolejnej konsoli Sony? A może japoński gigant postawi na zupełnie inne rozwiązanie?

  1. Phison - strona oficjalna
  2. Xbox - strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.