Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 lipca 2018, 16:30

autor: Adrian Werner

Zdaniem HTC, wieści o śmierci VR są mocno przesadzone

Firma HTC postanowiła uspokoić graczy obawiających się o przyszłość rynku VR. Koncern zdradził, że gogle Vive sprzedają się obecnie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a cały segment rozwija się stabilnie.

HTC jest zadowolone z wyników swoich urządzeń VR. - Zdaniem HTC, wieści o śmierci VR są mocno przesadzone - wiadomość - 2018-07-27
HTC jest zadowolone z wyników swoich urządzeń VR.

Technologia wirtualnej rzeczywistości nie ma ostatnio dobrej passy. Firma Microsoft porzuciła plany wydania gogli VR do Xboksa One, a według czerwcowej ankiety sprzętowej przeprowadzanej przez Steam posiadacze urządzeń tego typu stanowią zaledwie 0,72% wszystkich graczy mających konto na tej platformie. Do tego kilka tygodni temu pojawiła się analiza trendów sprzedaży w serwisie Amazon, która również nie była zbyt optymistyczna.

Teraz głos w tej sprawie postanowiła zabrać firma HTC, produkująca gogle Vive. Koncern uspokaja, że plotki o śmierci VR są mocno przesadzone. Okazuje się, że zanotowany niedawno wyraźny spadek sprzedaży urządzeń tej korporacji wynika z tego, że gracze wykupili większość wypuszczonych na rynek egzemplarzy podstawowej wersji HTC Vive i w rezultacie pojawiły się poważne problemy z dostępnością. Firma poinformowała, że zwiększyła produkcję, więc te kłopoty powinny wkrótce stać się przeszłością.

Podkreślono, że w tym roku HTC Vive sprzedaje się szybciej niż kiedykolwiek w przeszłości. Koncern nie próbuje udawać, że VR cieszy się gigantyczną popularnością. Zamiast tego wzrost jest powolny, ale stabilny i widać rosnące zainteresowanie technologią wirtualnej rzeczywistości, zarówno wśród konsumentów, jak przy zastosowaniach biznesowych. Do tego coraz mocniejszą pozycję zaczynają mieć droższe urządzenia premium, podczas gdy tanie, ale znacznie prostsze zabawki w stylu Oculus GO czy Samsung Gear VR tracą na atrakcyjności w oczach potencjalnych klientów. Innymi słowy, do rewolucji nam jeszcze daleko, ale segment zmierza w dobrym kierunku.

Przytoczono również ciekawe dane firmy analitycznej International Data Corporation (IDC). Według nich liderem rynku jest obecnie właśnie HTC Vive, przynajmniej pod względem przychodów. Koncern wygrywa również w Chinach w segmencie samodzielnych urządzeń. Gogle HTC Vive Focus zdobyły 33,1% tego rynku, a drugi najpopularniejszy produkt tego typu, czyi Pico, działa na tej samej platformie w postaci Vive Wave.

Podział rynku VR według przychodów:

Zdaniem HTC, wieści o śmierci VR są mocno przesadzone - ilustracja #2

Podział chińskiego runku samodzielnych urządzeń VR:

Zdaniem HTC, wieści o śmierci VR są mocno przesadzone - ilustracja #3
  1. Oficjalna strona Vive