Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 lutego 2020, 14:38

autor: Aquma

Z procesorem Threadripper 3990X można grać w Crysis bez karty graficznej

Eksperci z kanału Linus Tech Tips sprawdzili, czy najnowszy procesor AMD – potężny Threadripper 3990X – poradzi sobie z pierwszą częścią serii Crysis bez pomocy GPU. Jednostka obliczeniowa „czerwonych” wyszła z tego starcia zwycięsko.

Nowy Threadripper vs Crysis – 1:0. - Z procesorem Threadripper 3990X można grać w Crysis bez karty graficznej - wiadomość - 2020-02-11
Nowy Threadripper vs Crysis – 1:0.

W SKRÓCIE:

  1. procesor AMD Threadripper 3990X jest wystarczająco potężny, by uciągnąć Crysisa bez wsparcia karty graficznej;
  2. liczba fpsów jest niska i gra wyraźnie laguje – ale działa;
  3. jest to prawdziwy wyczyn, nawet dla nowoczesnego CPU.

Eksperci odpowiadający za kanał Linus Tech Tips postanowili sprawdzić, czy da się zagrać w pierwszego Crysisa wykorzystując… wyłącznie procesor AMD Threadripper 3990X (bez wsparcia karty graficznej). Okazuje się, że tak – 64-rdzeniowy i 128-wątkowy potwór „czerwonych” jest wystarczająco potężny, by samodzielnie poradzić sobie z mordercą pecetów z 2007 roku. Dowód znajdziecie w poniższym filmie (około 10 minuty).

Pozornie nie wydaje się to zbyt wielkim osiągnięciem – omawiana gra ma przecież już blisko trzynaście lat. Jednak w praktyce uruchomienie jakiejkolwiek, względnie współczesnej, trójwymiarowej produkcji na komputerze pozbawionym karty graficznej jest praktycznie niemożliwe. Fakt, że Crysis w ogóle działa w oparciu o sam procesor, jest dowodem na niezwykłą moc Threadrippera 3990X.

Oczywiście powyższy test to bardziej zabawa – nikt rozsądny nie kupi tego typu jednostki obliczeniowej do grania (procesor kosztuje u nas niemal 19 tys. złotych). Co więcej, grając w Crysisa na samym Threadripperze nie da się uniknąć pewnych komplikacji – liczba klatek animacji na sekundę pozostawia sporo do życzenia, a przycięcia są bardzo wyraźne, szczególnie wówczas, kiedy program doczytuje świat gry. Mimo to… chapeau bas, AMD.

  1. AMD – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.