Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 lutego 2021, 18:00

autor: Bartłomiej Sagan

Smartfony Xiaomi najpopularniejsze w Polsce; Samsung z dużym spadkiem

Rynek smartfonów w Polsce został podbity przez Xiaomi w czwartym kwartale minionego roku. Na kolejnych miejscach rankingu sprzedaży nastąpiły jednak zmiany, w tym spory spadek Samsunga.

Canalys, firma zajmująca się analizami między innymi rynku urządzeń mobilnych, opublikowała raport za ostatni kwartał 2020 roku. Warto podkreślić, że dane są estymowane na podstawie ilości smartfonów wysłanych do sklepów. Xiaomi będące liderem zanotowało roczny wzrost o 41% w sprzedaży telefonów w Polsce, co przekłada się na 26-procentowy udział na rodzimym rynku. Ogromne straty zanotował natomiast Samsung, który wypadł poza podium, na czwarte miejsce. Z rocznym spadkiem na poziomie 62%, zaledwie 13% smartfonów sprzedawanych w Polsce pochodziło od koreańskiego producenta. Drugie miejsce w rankingu zajęło Apple, a trzecie Huawei. Lenovo odpowiadające za urządzenia sygnowane marką Motorola zaliczyło najbardziej udany rok ze wzrostem sprzedaży wynoszącym 193%.

Smartfony Xiaomi najpopularniejsze w Polsce; Samsung z dużym spadkiem - ilustracja #1
Xiaomi na szczycie, Samsung leci w dół (źródło: Canalys)

Jak sytuacja prezentuje się ogólnie w Europie? Okazuje się że Samsung również stracił w niej prymat na rzecz Apple. Trzecie miejsce zajęło Xiaomi, na czwartym uplasował się Huawei, a top 5 zamyka Oppo, które staje się coraz popularniejsze w tym regionie. Ciekawostką niech będzie natomiast pozycja TCL w środkowej i wschodniej Europie, gdzie urządzenia tego producenta zanotowały wzrost o 257% w skali roku. W tej części Starego Kontynentu również królują smartfony Xiaomi, a Samsungowi, mimo sporego spadku w ujęciu rocznym, udało się utrzymać wysoką pozycję.

Smartfony Xiaomi najpopularniejsze w Polsce; Samsung z dużym spadkiem - ilustracja #2
Smartfony Xiaomi najpopularniejsze w Polsce; Samsung z dużym spadkiem - ilustracja #3
Źródło: Canalys
Smartfony Xiaomi najpopularniejsze w Polsce; Samsung z dużym spadkiem - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.