Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 września 2020, 13:05

autor: Sodar

Xbox Series S odpali wstecznie kompatybilne gry w jakości z Xbox One S

Xbox Series S został oficjalnie zapowiedziany jako najbardziej przystępna konsola Microsoftu. Niższa cena jednak wiąże się z pewnymi kompromisami. Jednym z nich ma być brak obsługi ulepszeń graficznych spotykanych w grach na Xboksie One X.

Xbox Series S odpali wstecznie kompatybilne gry w jakości z Xbox One S - ilustracja #1
Xbox Series S będzie wstecznie kompatybilny, podobnie jak Series X. Źródło: Microsoft
W SKRÓCIE:
  • Xbox Series S uruchomi gry ze starszej generacji One w jakości charakterystycznej dla modelu Xbox One S, choć drobne ulepszenia grafiki, HDR i szybsze ładowanie poziomów będą obecne.

Nowe konsole Microsoftu mają zadebiutować 10 listopada. Do sklepów trafi najmocniejszy Xbox Series X, jak i jego uboższa wersja Series S (choć jest też plotka o Xboksie Series V). Słabsze urządzenie ma uruchomić wszystkie tytuły przeznaczone na większego brata. Oczywiście w mniejszej rozdzielczości 1440p i „tylko” 60 kl./s. Będzie w pełni wstecznie kompatybilne, choć gry z generacji One mają nie posiadać ulepszeń charakterystycznych dla modelu One X.

Serwis GameSpew, którego news jest źródłem tej wiadomości, zapytał Microsoft o jakość starszych gier na Xboksa Series S i otrzymał taką odpowiedź:

Xbox Series S został zaprojektowany jako najbardziej przystępna cenowo konsola następnej generacji i uruchomi gry w rozdzielczości 1440p z prędkością 60 kl./s. Aby zapewnić najwyższą jakość kompatybilności wstecznej zgodnej z pierwotnymi założeniami, w konsolach Xbox Series S uruchamiana jest wersja [zgodna z – dop. Red.] Xboksem One S gier kompatybilnych wstecznie, przy jednoczesnym zastosowaniu ulepszonego filtrowania tekstur, wyższej i bardziej spójnej liczby klatek na sekundę, szybszego czasu ładowania i funkcji Auto HDR".

Wynika z tego, że gry z poprzedniej generacji będą uruchamiane w takiej wersji, w jakiej działały na konsoli Xbox One S. Oczywiście pewne ulepszenia będą obecne - lepsze filtrowanie tekstur, szybsze ładowanie poziomów czy HDR. Są to korzyści, które wynikają z technologii nowej generacji, należy bowiem pamiętać, że „radyjko” (jeden z popularnych memów na temat Xboksa Series S) także posiada szybki dysk NVMe i ten sam procesor co mocniejszy Xbox Series X.

Polecam materiał wideo prezentujący wiele aspektów nowej konsoli Series S, w tym Gears 5 uruchomione z szybkością 120 kl./s:

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-12

Find Your Next Game 2020 Xbox Series X - Wszystko o konsoli i jej grach