Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 maja 2013, 13:42

autor: Aleksander "Olek" Kaczmarek

Xbox One – czy polscy gracze otrzymają okrojony produkt?

Dobra wiadomość jest taka, że Xbox One pojawi się na półkach polskich sklepów. Niestety, wciąż nie wiemy kiedy, ani w jakiej cenie. Co gorsza, wiele wskazuje na to, że gracze znad Wisły będą musieli zadowolić się produktem o znacznie okrojonych możliwościach.

Jeśli wierzyć pogłoskom, cena konsoli Xbox One w Polsce wyniesie ok. 2 000 zł. - Xbox One – czy polscy gracze otrzymają okrojony produkt? - wiadomość - 2013-05-22
Jeśli wierzyć pogłoskom, cena konsoli Xbox One w Polsce wyniesie ok. 2 000 zł.

Pewnie niejeden z polskich internautów oglądających wczorajsze show Microsoftu zastanawiał się, jak wyglądać będzie obsługa Xbox One w języku polskim, albo które kanały rodzimej telewizji można będzie oglądać za pośrednictwem konsoli. Komunikat prasowy, jaki otrzymaliśmy z biura prasowego Xboksa w Polsce nasuwa sporo wątpliwości, a to za sprawą adnotacji pisanych drobnym druczkiem. W odpowiedzi na nasze pytania usłyszeliśmy jedynie, że konkrety zostaną ujawnione w najbliższym czasie.

Xbox, pobudka!

Do tej pory rozmawianie z przedmiotami nie było czymś powszechnie uznawanym za normalne, ale najwyraźniej Microsoft zamierza to zmienić. Widok Yusufa Mehdiego, wiceprezesa Xboksa sterującego konsolą przy pomocy komend głosowych robił wrażenie nie mniejsze niż pewna stara reklama samochodowa. Okazuje się jednak, że funkcja nawigacji głosowej z pomocą kontrolera Kinect dostępna będzie „wyłącznie w obsługiwanych lokalizacjach i w wybranych językach”. Biorąc pod uwagę potencjał poszczególnych rynków można przypuszczać, że język polski nie będzie priorytetem dla giganta z Redmond. Co za tym idzie, polscy gracze powinni raczej szlifować swój angielski niż nastawiać się na wołanie „Xbox, pobudka”.

Bez chmury ani rusz?

Wątpliwości nasuwają się też w przypadku zapowiadanej nowej generacji usługi Xbox Live, która ma być sprawniejsza, bardziej spersonalizowana i „inteligentniejsza”. Wszystko to dzięki wykorzystaniu możliwości chmury przy zachowaniu „restrykcji w zależności od regionu geograficznego”.

Wbrew wcześniejszym obawom, Xbox One nie będzie wymagać stałego stałego połączenia online. Na stronie internetowej Xbox Wire w sekcji poświęconej odpowiedziom na najczęściej zadawane pytania można natomiast wyczytać, posiadanie łącza internetowego jest konieczne.

Xbox, włącz polską TV?

Z informacji przekazanych przez Microsoft wynika, że usługa Live TV z nawigacją Kinect, przewodnikiem One, funkcją trendy oraz dostępem do statystyk meczowych NFL w dniu premiery nowej konsoli pojawi się jedynie w Stanach Zjednoczonych. Nabywcy Xbox One z innych stron świata muszą uzbroić się w cierpliwość. Co ciekawe, początkowo Live TV wymagać będzie sprzedawanego oddzielnie specjalnego odbiornika, czyli najprawdopodobniej tunera z wyjściem HDMI.

Czy na Xboksie One znajdą się polskie kanały? Obawiamy się, że ponownie zadecyduje wielkość rynku.

Usługa Live TV początkowo oferowana będzie jedynie w Stanach Zjednoczonych. - Xbox One – czy polscy gracze otrzymają okrojony produkt? - wiadomość - 2013-05-22
Usługa Live TV początkowo oferowana będzie jedynie w Stanach Zjednoczonych.

Za ile miesięcznych pensji kupisz nowego Xboksa?

Na koniec nieco plotek o cenie nowej konsoli. Jeśli wierzyć przeciekom z zachodnich serwisów branżowych, Xbox One kosztować ma w granicach 499 dolarów. Jeden z brytyjskich sklepów przyjmuje już nawet zamówienia przedpremierowe, oferując urządzenie za 399 funtów. Można więc szacować, że za następcę wysłużonego Xboksa 360 polscy gracze będą musieli zapłacić około 2 tys. złotych.

  1. Więcej o zapowiedzi konsoli Xbox One
  2. Xbox One – następna generacja Microsoftu
  3. Oficjalna strona internetowa konsoli Xbox One