Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 lipca 2016, 14:36

Wysokie ceny Radeona RX 480 w Polsce - sklepy nie są winne

Powoli wyjaśnia się zagadka polskich cen karty grafiki Radeon RX 480, których koszt w sklepach okazał się znacznie wyższy niż sugerowane ceny podane przez AMD Polska. Sprzedawcy wydają oświadczenia, w których tłumaczą, że to nie skutek „podatku od nowości” - takie kwoty zostały ponoć narzucone przez samego producenta lub jego partnerów.

Wypuszczony na rynek kilka dni temu Radeon RX 480 okazał się bardzo przyzwoitą kartą grafiki ze średniej półki, jeśli chodzi o osiągi, ale wielu potencjalnych nabywców odstraszył koszt zakupu – choć teoretycznie nie powinien. Według rodzimego oddziału firmy AMD sugerowana cena produktu miała wynieść 1170 zł za wersję z 8 GB pamięci i 1005 zł za wersję 4 GB, ale w praktyce – tj. w polskich sklepach – wejście w posiadanie nowego układu „czerwonych” z 8 GB pamięci (innego u nas nie ma) wiąże się z wydatkiem rzędu 1350 zł. Wydawało się, że za taki stan rzeczy odpowiada narzucony przez sprzedawców typowy „podatek od nowości”, ale prawda może być zgoła odmienna. Wygląda na to, że winę za zawyżone ceny Radeona RX 480 ponosi samo AMD lub partnerzy firmy.

Jak tak dalej pójdzie, „rebelia Radeona” faktycznie doprowadzi do jakichś wystąpień. - Wysokie ceny Radeona RX 480 w Polsce - sklepy nie są winne - wiadomość - 2016-07-01
Jak tak dalej pójdzie, „rebelia Radeona” faktycznie doprowadzi do jakichś wystąpień.

Tak wynika z oświadczeń, które zaczęły publikować sklepy w odpowiedzi na głosy niezadowolenia ze strony klientów. Sprzedawcy też są zaskoczeni (a niekiedy wręcz sfrustrowani zrzucaniem na nich odpowiedzialności) i tłumaczą, że nie mają nic wspólnego z zaistniałą sytuacją.

Sklepy takie jak Morele.net czy x-kom.pl podają w swoich oświadczeniach, że ceny, za które w hurcie kupują karty od firm współpracujących z AMD, są zdecydowanie wyższe niż ceny detaliczne dla klienta końcowego podawane przez AMD Polska. Jeszcze dobitniej sytuację podsumowuje przedstawiciel sklepu Esc.pl:

„Proszę mi wierzyć że jesteśmy dużo bardziej poirytowani sytuacja niż Klienci, ale tylko i wyłącznie ze względu na fakt wprowadzania zainteresowanych w błąd przez pracowników AMD Polska. Podane przez nich sugerowane ceny są oderwane od rzeczywistości, a do tego bezczelnie kłamią, że to sklepy zawyżają ceny” – napisał Michał Dombrowski ze sklepu Esc.pl w odpowiedzi na wiadomość od jednego z użytkowników forum dyskusyjnego serwisu PCLab.pl.

Źródło: PCLab.pl
Źródło: PCLab.pl

„Niestety to prawda. Pracuję w firmie IT więc mam dostęp do hurtowni. W jednej z największych hurtowni komputerowych w Polsce - ABC Data - najtańszy RX 480 8GB kosztuje 1335 brutto. Wygląda mi to na zmowę Asusa/Gigabyte/Sapphire itd. Szkoda. Tak czy inaczej trzeba poczekać na niereferenty bo jak się okazuje po testach paru ludzi którzy założyli na tę kartę lepsze chłodzenia, ta karta ma potencjał podkręcania, ograniczają ją póki co temperatury i zasilanie(w takiej kolejności)” – wypowiedział się inny użytkownik rzeczonego forum.

Firma AMD zdążyła już wydać oświadczenie w tej sprawie i przesłać je nam – ale właściwie nic z niego wynika (choć warto zwrócić uwagę, że producent podaje sugerowane ceny omawianej karty w dolarach – o ile wiemy, walutą obowiązującą w naszym kraju jest złotówka):

„Jak wcześniej zostało zakomunikowane sugerowana cena dla Radeon RX480 rozpoczyna się od SEP $199 USD oraz od $239 dla Radeon 480 8 GB. Są to sugerowane ceny detaliczne i powinny być postrzegane jako wytyczne które oferujemy naszym klientom. Dynamika rynku w danym regionie może mieć wpływ na ostateczną cenę i jest poza naszą kontrolą.”

Pozostaje więc pytanie, czy sytuacja wynika z woli samych „czerwonych”, czy też ceny zostały wymuszone raczej przez partnerów firmy. Tak czy inaczej, na tę chwilę zakup Radeona RX 480 jest niezbyt opłacalny – lepiej poczekać na spadek cen… albo rozważyć zakup tej karty grafiki za granicą. Chociaż z tym też jest różnie – wystarczy spojrzeć na wątek Reddita poświęcony cenom RX 480 poza granicami USA, żeby zrozumieć, że coś jest bardzo nie tak z podawaną sugerowaną ceną.