Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 października 2019, 13:54

autor: Aquma

Wymuszany tryb ciemny, podgląd kart - nowości w Chrome 78

Firma Google udostępniła kolejną wersję przeglądarki Chrome, oznaczoną numerem 78. Na liście nowości znaleźć można m.in. częściowy podgląd otwartych kart oraz integrację narzędzia Password Safety z samym programem.

Google Chrome z kolejną wersją. - Wymuszany tryb ciemny, podgląd kart - nowości w Chrome 78 - wiadomość - 2019-10-24
Google Chrome z kolejną wersją.

Kolejna wersja przeglądarki Google Chrome - o numerze 78 - oferuje kilka nowości i usprawnień, które powinny ucieszyć użytkowników. Otrzymaliśmy zmienioną stronę „nowej karty”, którą wreszcie możemy dostosować do swoich oczekiwań. Dodatkowo, dzięki funkcji Tab Hover, przesuwając kursorem po otwartych kartach, otrzymujemy podgląd pełnego adresu i nazwy - co docenią przede wszystkim osoby otwierające dużą liczbę stron (w jednej z kolejnych aktualizacji Google planuje wprowadzić także miniatury przypominające rozwiązanie znane z Microsoft Edge).

Narzędzie Password Safety, które dotychczas było dostępne w postaci rozszerzenia, zostało zintegrowane z samą przeglądarką - tym samym jest dostępne dla wszystkich użytkowników (nawiasem mówiąc, niemal identyczną funkcję wprowadzono właśnie w Firefoksie). Ostatnią ciekawostką jest zmiana, która zaszła w trybie ciemnym - możemy wymusić jego aktywowanie na wszystkich stronach (dotychczas tak nie było i zdarzały się miejsca w sieci, które nadal wyświetlały się na jasnym tle). Korzystanie z nowości wymaga włączenia stosownej flagi (należy wkleić w pasku adresowym chrome://flags/#enable-force-dark i przy wpisie Force Dark Mode for Web Contents ustawić „Enabled”)

Chrome 78 posiada również funkcję click-to-call, która pozwala zaznaczyć numer w przeglądarce i wysłać go na smartfona z Androidem albo nawet zainicjować połączenie na naszym urządzeniu mobilnym. Niestety, mimo usilnych prób nie udało mi się włączyć tej opcji u siebie - nie powiodła się nawet próba aktywowania stosownej flagi (znajdziecie ją pod chrome://flags/#click-to-call-context-menu-selected-text) - ale informację o tej nowości można znaleźć m.in. w notce opublikowanej na Twitterze przez użytkownika The Tek Effect.

W omawianej wersji Chrome Google rozpoczyna też testy technologii DNS-over-HTTPS, która ma sprawić, że osoby trzecie nie będą mogły podglądać tego, co wpisujemy w pasku adresowym. Funkcja ma zostać włączona u części użytkowników, którzy korzystają z usług wybranych dostawców Internetu (takich, którzy są w stanie obsłużyć DoH).

  1. Google Chrome – strona oficjalna