Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 czerwca 2019, 09:55

autor: Lazlo

WWDC 2019 - Apple prezentuje iOS 13, macOS Catalina i inne nowości

Podczas prezentacji w ramach konferencji WWDC 2019 Apple zapowiedziało liczne nowości, które już wkrótce powinny pojawić się na urządzeniach tego producenta. Zaprezentowano między innymi iOS 13, macOS Catalina oraz nowego Maca Pro z monitorem, do którego podstawkę możemy dokupić za prawie 4700 zł.

Tylko się chwalą i chwalą... - WWDC 2019 - Apple prezentuje iOS 13, macOS Catalina i inne nowości - wiadomość - 2019-06-04
Tylko się chwalą i chwalą...

Wczoraj w kalifornijskim San Jose rozpoczęła się doroczna konferencja WWDC (Worldwide Developers Conference) organizowana przez Apple. Jak co roku, na początku imprezy firma spod znaku nadgryzionego jabłka postanowiła pochwalić się przygotowywanymi nowinkami w zakresie oprogramowania i sprzętu.

iOS 13

Zaczniemy od tego, bez czego WWDC 2019 nie mogłoby się odbyć. Apple przedstawiło najnowszą wersję systemu operacyjnego dla swojego flagowego produktu, jakim jest iPhone. Wśród nowości w iOS 13, oprócz ogólnej poprawy wydajności, znajdziemy między innymi nowy tryb ciemny dla całego systemu oraz popularną wśród użytkowników Androida klawiaturę swipe.

Podczas prezentacji dużo mówiono o ochronie prywatności i jednym ze sposobów na poprawę bezpieczeństwa użytkownika jest integracja konta Apple z aplikacjami, dzięki czemu będziemy mogli je wykorzystać do logowania się, tak jak dotychczas wykorzystywaliśmy np. konta na Facebooku czy Twitterze. Ciekawostką w zakresie bezpieczeństwa jest także generator aliasów pocztowych, który pozwala na zarejestrowanie się w dowolnej aplikacji bez wykorzystania naszego prawdziwego adresu e-mail. Aliasy będzie można w dowolnym momencie usunąć, dzięki czemu unikniemy także spamu wysyłanego przez nieużywane aplikacje. W iOS 13 łatwiejsza ma być kontrola nad tym, jakie aplikacje wykorzystują naszą dokładną lokalizację oraz możliwe będzie nadanie uprawnień aplikacji na czas określony.

Zmian doczekała się również aplikacja Zdjęcia, gdzie algorytmy będą starały się pomóc w sortowaniu zdjęć, tak byśmy oglądali wyłącznie to, co chcemy zobaczyć - bez dubli, czy zdjęć paragonów. Oprócz tego wiele aplikacji doczekało się większych lub mniejszych aktualizacji - Siri będzie w pełni opierała się na syntezatorze mowy, w edytorze zdjęć znajdziemy kilka nowych zaawansowanych funkcji, zaś w aplikacji obsługującej wiadomości możliwe będzie założenie konta, dzięki czemu ktoś, kto będzie również korzystał z tej możliwości i otrzyma od nas wiadomość, zobaczy automatycznie naszą nazwę oraz zdjęcie, nawet jeśli nie ma nas w kontaktach.

iPadOS

Apple zdecydowało się na wprowadzenie dużej zmiany i stworzenie osobnego systemu operacyjnego dla urządzeń iPad. Pod maską będzie to de facto iOS, jednak skonfigurowany specjalnie pod kątem tabletów. Dzięki temu iPadOS ma dać użytkownikom odczucia podobne, jak przy korzystaniu z komputera - strony internetowe mają być domyślnie wczytywane w trybie desktopowym, urządzenie ma także obsługiwać protokół SMB, udostępnianie folderów w ramach iCloud Drive oraz umożliwiać korzystanie z pamięci przenośnych. Oprócz tego Safari otrzymało nowy menedżer pobierania, zaś w systemie znajdziemy nowe opcje podzielonego ekranu, widżety oraz obsługę gestów przy pracy z tekstem.

Apple próbuje nieco „ulaptopowić” iPada. - WWDC 2019 - Apple prezentuje iOS 13, macOS Catalina i inne nowości - wiadomość - 2019-06-04
Apple próbuje nieco „ulaptopowić” iPada.

Mac Pro

Jedyną nowością sprzętową zaprezentowaną przez Apple jest Mac Pro i jest to propozycja bardzo ciekawa. Firma z Cupertino odeszła od stylistyki przypominającej kubeł na śmieci, którą cechował się poprzedni model urządzenia, i zdecydowała się pójść w kierunku wielkiej tarki. Jednak żarty na bok, ponieważ jest to naprawdę mocna stacja robocza, przeznaczona dla profesjonalistów zajmujących się grafiką oraz obróbką wideo.

Obudowa wykonana ze stali nierdzewnej skrywa nawet 28-rdzeniowy procesor Intel Xeon, 12 slotów na pamięć RAM (obsługujących do 1,5 TB pamięci), 8 gniazd PCI Express (4 o podwójnej szerokości) oraz zasilacz o mocy 1400W. W podstawowej wersji urządzenie wyposażone będzie w ośmiordzeniowego Xeona, 32 GB RAM, dysk SSD 256 GB i kartę graficzną Radeon Pro 580X. Teraz głęboki wdech - wszystko to za 5999 dolarów, czyli około 28 tysięcy złotych po doliczeniu podatku VAT.

Tak prezentuje się nowa tarka, tfu, Mac Pro od Apple. - WWDC 2019 - Apple prezentuje iOS 13, macOS Catalina i inne nowości - wiadomość - 2019-06-04
Tak prezentuje się nowa tarka, tfu, Mac Pro od Apple.

Dopełnieniem stacji roboczej ma być natomiast 32-calowy ekran obsługujący funkcje HDR o jasności 1000 nitów oraz kontraście 1000000:1. Monitor nie będzie tani, ponieważ jego ceny będą zaczynały się od 4999 USD (ok. 23370 zł z VAT). Jeśli natomiast będziemy mieli do wydania kolejne 999 USD (4670 zł z VAT), to będziemy mogli dokupić sobie do ekranu… podstawkę.

macOS Catalina

Podczas prezentacji pokazany został także nowy system operacyjny - macOS Catalina. Największą zmianą, którą znajdziemy w nim jest zapewne rozbicie aplikacji iTunes na kilka pomniejszych. Od teraz muzyka, podcasty czy telewizja będą miały dedykowane aplikacje, a synchronizacja z komputerem będzie odbywała się przez apkę Finder.

W odświeżonym systemie od Apple ciekawym nowum jest funkcja nazwana Sidecar, które pozwala na podłączenie do MacBooka, iMaca oraz Maca Pro (przewodowo lub bezprzewodowo) iPada, który będzie służył jako drugi ekran lub tablet do rysowania.

Rewolucji brak, jednak widać solidną ewolucję. - WWDC 2019 - Apple prezentuje iOS 13, macOS Catalina i inne nowości - wiadomość - 2019-06-04
Rewolucji brak, jednak widać solidną ewolucję.

Z punktu widzenia deweloperów wartą odnotowania nowością jest zapowiedź projektu Catalyst, który ma pozwolić na łatwe przenoszenie aplikacji tworzonych pod kątem iPadów na urządzenia macOS. Apple pochwaliło się także kilkoma pomniejszymi zmianami, takimi jak obsługa systemu za pomocą poleceń głosowych czy też wprowadzeniem pomiaru czasu spędzanego przed ekranem.

WatchOS

Smartwatche od Apple także doczekały się aktualizacji oprogramowania. Od teraz do wyboru mamy więcej „tarcz” zegarka, a także możemy sprawić, by wibrował za każdym razem, gdy wybije pełna godzina. Najważniejsza nowość to jednak integracja z Apple App Store. Od teraz możliwe jest przeglądanie i pobieranie aplikacji z poziomu urządzenia. Lista dostępnego oprogramowania także uległa wydłużeniu, między innymi o kalkulator. Kilka nowych opcji pojawi się także w ramach aplikacji Zdrowie, która będzie od teraz pozwalała na monitorowanie poziomu hałasu otoczenia, zaś kobiety otrzymają możliwość monitorowania swojego cyklu menstruacyjnego.

WatchOS pozwala na coraz więcej. - WWDC 2019 - Apple prezentuje iOS 13, macOS Catalina i inne nowości - wiadomość - 2019-06-04
WatchOS pozwala na coraz więcej.

tvOS

Na koniec pozostały nowości w tvOS. System operacyjny wykorzystywany przez urządzenia Apple TV otrzymał w ramach aktualizacji obsługę wielu użytkowników (dzięki czemu każdy będzie mógł otrzymywać spersonalizowane sugestie), a także wprowadzona została obsługa padów od Xbox One oraz PlayStation 4 w ramach platformy Apple Arcade. Do dyspozycji użytkowników będą także nowe podwodne wygaszacze ekranu.