Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 października 2020, 14:18

autor: Bartłomiej Sagan

Woda na Księżycu - NASA twierdzi, że odkrycie ułatwi wyprawę na Marsa

Niedawne badania NASA wykazały, że na powierzchni Księżyca mogą znajdować się spore pokłady wody pod postacią lodu. Czy będzie można wykorzystać ją do eksploracji kosmosu?

Osoby śledzące każdą wiadomość związaną z wyprawą na Marsa ucieszą się na wieść o odkryciu stosunkowo dużych zasobów wody pod postacią lodu na powierzchni Księżyca. Ta niezbędna do życia substancja skrywa się w nigdy nieoświetlanych przez Słońce strefach okołobiegunowych naturalnego satelity Ziemi.

Woda na Księżycu - NASA twierdzi, że odkrycie ułatwi wyprawę na Marsa - ilustracja #1
Ciemna strona Księżyca

Wodór jest najlepszym dostępnym obecnie paliwem do silników rakiet zdolnych do lotu w przestrzeń kosmiczną. Problemem jest jednak zabranie większych jego ilości, niezbędnych do dalszej eksploracji kosmosu. Gdyby jednak okazało się, że wodę na Księżycu można pozyskać, a następnie rozłożyć do wodoru i tlenu na drodze elektrolizy, to jedna z przeszkód w drodze na Marsa zostałaby pokonana. Na Księżycu powstałaby infrastruktura pozwalająca wyprodukować paliwo pozwalające na dalekie podróże. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest wątła atmosfera i siła grawitacji wynosząca ledwie 1/6 ziemskiej - start rakiety nie wymagałby więc tak dużych ilości wodoru.

Woda na Księżycu - NASA twierdzi, że odkrycie ułatwi wyprawę na Marsa - ilustracja #2
Wizualizacja łazika Viper w terenie

Weryfikacja tych rewelacji nastąpi niedługo. W 2022 roku NASA wyśle na południowy biegun Księżyca urządzenie mające na celu próbne wydobycie lodu. Rok później na powierzchni satelity Ziemi zamelduje się Viper - łazik, który podczas trwającej 100 dni misji zbierze dane potrzebne do stworzenia mapy zasobów wody. Pozostaje więc życzyć powodzenia, gdyż w razie sukcesu kosmos stanie się trochę bliższy ludzkości.