Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 kwietnia 2021, 15:01

autor: Qskan

Wnuk zbudował dla 96-letniej babci niezwykły sprzęt do komunikacji

Dzięki kreatywności wnuka jego babcia będzie mogła w łatwy sposób komunikować się z najbliższymi. Urządzenie przez niego skonstruowane przystosowuje wiadomości tekstowe i głosowe z aplikacji Telegram do odbierania i wysyłania ich w analogowy sposób.

Po przeczytaniu tej historii z pewnością Wasze myśli powędrują w kierunku Waszych babć i dziadków. Czasy pandemii nie ułatwiają kontaktów międzyludzkich, nawet z członkami rodziny. Zwłaszcza osoby starsze przeżywają trudne chwile, kiedy często skazane są na komunikowanie się z bliskimi wyłącznie za pomocą telefonu, którego obsługa może czasem wykraczać poza ich umiejętności techniczne (zwłaszcza w przypadku smartfonów). By ułatwić kontakt z członkami swojej rodziny, użytkownik Twittera mrcatacroquer stworzył dla swojej 96-letniej babci specjalne urządzenie - Yayagram.

Wnuk zbudował dla 96-letniej babci niezwykły sprzęt do komunikacji - ilustracja #1
Yayagram w całej okazałości; Źródło:https://twitter.com/mrcatacroquer

Nazwa urządzenia pochodzi od kastylijskiego słowa Yaya - babcia (wnuk i jego babcia żyją w Hiszpanii, skąd pochodzi to wyrażenie), oraz aplikacji, z której urządzenie korzysta do przesyłania wiadomości - Telegram. Manuel Lucio Dalio, bo tak nazywa się konstruktor (na co dzień pracujący jako programista w firmie Plastic SCM), na Twitterze szczegółowo opisał działanie Yayagramu oraz proces jego powstawania. Urządzenie skonstruowane przez Dalio ma dwie funkcje: wysyłanie wiadomości głosowych za pomocą wbudowanego mikrofonu oraz odczytywanie wiadomości tekstowych wysłanych za pośrednictwem Telegramu. Obsługa Yayagramu jest bardzo prosta - do wysłania wiadomości głosowej wystarczy nacisnąć i przytrzymać guzik, a wiadomości tekstowe są drukowane na papierze względnie dużą czcionką, tak by osoba starsza mogła przeczytać fizycznie istniejący tekst. Wybór połączenia odbywa się poprzez wpięcie kabla jack do odpowiednio oznaczonego złącza z imieniem adresata.

Jak to jest zrobione? Mózgiem projektu jest mikrokomputer Raspberry Pi 4. Całość działa w Pythonie (język, w którym został napisany odpowiedni program - dop. red.), uzupełnionym o kilka zewnętrznych bibliotek. Reszta jest analogowa, złącza jack, diody LED, kable, drukarka termiczna, mikrofon i przycisk.

Dallo przyznał, że inspiracją do stworzenia Yayagramu był panujący w Hiszpanii lockdown, który ogranicza możliwości rodzinnych spotkań, zwłaszcza że większość wnuków mieszka daleko i nie mają zbyt wielu okazji do zobaczenia babci. Zwykłe rozmowy telefoniczne stanowią dla niej problem z powodu problemów ze słuchem (via The Verge).

Twórcy Yayagramu należy się podziw za kreatywność i troskę o swoich najbliższych. Wy nie musicie konstruować specjalnego urządzenia dla swoich dziadków, ale możecie do nich zadzwonić.

Wnuk zbudował dla 96-letniej babci niezwykły sprzęt do komunikacji - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.