futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 11 marca 2021, 13:11

autor: Bartłomiej Sagan

Rosyjski wynalazca tworzy laserowe działko z AI na komary

Rosyjski naukowiec zaprezentował konstrukcję mającą stanowić rozwiązanie problemu eliminacji komarów. Jest to oparty na laserze mechanizm sterowany przez minikomputer Raspberry PI.

Rosja w Internecie często jest opisywana w prześmiewczy sposób. Złośliwi więc stwierdzą, że nie ma nic dziwnego w projekcie doktora Ildara Rakhmatulina. Naukowiec z South Ural State University w Czelabińsku zaproponował bowiem sterowany przez minikomputer Raspberry Pi 3 Model B+ mechanizm wykorzystujący metody głębokiego uczenia w celu detekcji komarów i ich permanentnego unieszkodliwienia za pomocą lasera. Pomysł ciekawy i na pewno odmienny od sugerowanych przez innych uczonych bioinżynieryjnych metod eksterminacji groźnych insektów (rocznie ponad 700 tysięcy osób na świecie umiera wskutek ukłucia przez przenoszące niebezpieczne choroby owady).

Rosyjski wynalazca tworzy laserowe działko z AI na komary - ilustracja #1
Maszyna testowa w całej swej okazałości (autor: Ildar Rakhmatulin)

Aparat testowy składa się ze wspomnianego wcześniej minikomputera wyposażonego w 4-rdzeniowy procesor z zegarem o częstotliwości 1,4 GHz, kamery z sensorem Sony IMX219 Exmor, galwanometr działający z prędkością 20 kpps (ilość punktów nakreślanych przez urządzenie w ciągu jednej sekundy dla zadanego kąta odchylenia) oraz lasera o mocy 1 W i długości fali 450 nm. W identyfikacji komarów pomaga sztuczna inteligencja nauczona wcześniej przy wykorzystaniu standardowego PC (Ryzen 5 3600 sparowany z GTX 1060 6 GB). Gdy jest już pewne, że system ma do czynienia z insektem, minikomputer wysyła sygnał do galwanometru w celu odpowiedniego ustawienia luster. Następnie uruchamiany jest laser, który po trafieniu w miniaturowego krwiopijcę unieszkodliwia go. Aby mieć pewność, że komar został wyeliminowany, dokonywany jest drugi ,,strzał". Aparat jest przy tym stosunkowo wydajny - neutralizuje 2 insekty na sekundę.

Rosyjski wynalazca tworzy laserowe działko z AI na komary - ilustracja #2
Schemat aparatu wykorzystanego w doświadczeniu (autor: Ildar Rakhmatulin)

Zalety tego potencjalnego rozwiązania to możliwość wykorzystania go na otwartej przestrzeni w obecności wiatru oraz brak chemicznego skażenia środowiska. Ponadto urządzenie można by w teorii zmodyfikować, aby było bardziej mobilne (np. poprzez wykorzystanie dronów). Sceptycy za to mogą zwrócić uwagę, że testy przeprowadzono w zamkniętym układzie, gdzie laser wykazał skuteczność przy dystansie zaledwie 30 cm. Ponadto pojawiły się pytania, czy takie laserowe ,,pociski" nie byłyby szkodliwe dla ludzi.

Na koniec warto wspomnieć, że sam pomysł nie jest nowy. W 2010 roku Nathan Myhrvold podczas konferencji TED zaproponował wykorzystanie lasera w celu eksterminacji uprzednio zidentyfikowanych przy użyciu kamery komarów. W założeniu miało to rozwiązać problem przenoszenia przez te insekty zarodźca ruchliwego powodującego malarie. Niestety, ale tamten projekt do dzisiaj nie został zrealizowany.