Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 września 2021, 16:51

Windows 11 może uruchomić apki Androida z wydajnością Snapdragona 865

Pojawiły się pierwsze benchmarki aplikacji uruchomionych w emulowanym środowisku Androida w systemie Windows 11. Może być całkiem dobrze, bo już teraz działają one tak jak na flagowych smartfonach.

W SKRÓCIE:
  • osiągi windowsowej wirtualizacji Androida można porównać z urządzeniem opartym o Snapdragon 865 – tak wynika z pierwszych nieoficjalnych testów;
  • funkcja pozwalająca na uruchamianie aplikacji z systemu Android na Windows 11 prawdopodobnie jest przygotowywana dla Insiderów.

Windows 11 pozwoli na uruchamianie aplikacji z platformy Android. Dzięki integracji Amazon Appstore ze sklepem Microsoftu instalacja smartfonowych apek będzie równie prosta jak czegokolwiek innego na Windows. Ponieważ jednak będą one działać w specjalnym podsystemie na zasadach wirtualizacji (Windows Subsystem for Android – WSA), rodzą się obawy o wydajność – proces ten na ogół pochłania pewne zasoby mocy obliczeniowej. W Internecie można znaleźć pierwsze benchmarki testowe tej funkcji i wynika z nich, że szybkość działania androidowego oprogramowania w Windows 11 jest tożsama z urządzeniem na Snapdragonie 865.

Windows 11 może uruchomić apki Androida z wydajnością Snapdragona 865 - ilustracja #1
Nieoficjalne testy wydajności WSA w Windows 11. Źródło: Geekbench

Rezultaty testów spostrzegł użytkownik Twittera AlurDesign. Jak widać na obrazku powyżej, wyniki są dość zróżnicowane, ale obliczając średnią, można wywnioskować, że będzie całkiem przyzwoicie (wydajność jednordzeniowa 820 i wielordzeniowa 3000). Interesujące jest nazewnictwo procesorów – w jednych pozycjach widzimy Qualcomm, a w innych w ogóle nie ma jego określenia („placeholder”). Różne są też liczby rdzeni, a taktowanie nie jest podawane („0 MHz”).

Oczywiście nazwa procesora czy taktowanie i tak nie ma tutaj znaczenia, ponieważ to wirtualne środowisko. Jednak, jak widać, „placeholder” zbiega się na ogół z gorszym wynikiem, co każe przypuszczać, że testy z nieokreślonym CPU mogą pochodzić z innej platformy sprzętowej lub wersji oprogramowania WSA. Skoro te wyniki zaczynają się pojawiać, może to oznaczać, że Microsoft przygotowuje tę funkcję do udostępnienia uczestnikom programu Insider. Możliwość uruchomienia aplikacji z Androida na Windows 11 nie pojawi się jednak od razu w momencie premiery systemu (5 października 2021 roku). Na to trzeba będzie nieco poczekać, prawdopodobnie do początku 2022 roku.

Windows 11 może uruchomić apki Androida z wydajnością Snapdragona 865 - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.