Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Pliki do gier 20 września 2021, 16:13

Tales of Arise - pierwsze mody ulepszają grafikę i rozgrywkę

Przyglądamy się pierwszym godnym uwagi modom do Tales of Arise. Poprawiają one grafikę, usuwają niedociągnięcia i uprzyjemniają zabawę na padach z konsol.

Tales of Arise dosyć niespodziewanie okazało się sporym hitem, w kilka dni sprzedając się w ponad milionie egzemplarzy. Osoby grające w tego RPG-a na PC zainteresować mogą pierwsze godne uwagi mody do niego.

Firma Bandai Namco Entertainment nie ma w planach udostępnienia narzędzi moderskich do Tales of Arise, co mocno ogranicza możliwości twórcze fanów. Nie mamy co liczyć na nowe przygody, ale zaczęły pojawiać się ciekawe projekty ulepszające grę. Pomaga w tym fakt, że działa ona na silniku Unreal Engine 4.0, więc twórcy mogą wykorzystać doświadczenie uzyskane przy modyfikowaniu innych tytułów w tej kategorii.

Autorzy części modów pozwolili nam na umieszczenie mirrorów na naszych serwerach. W innych przypadkach podajemy linki do oficjalnych stron projektów. W obu sytuacjach zamieszczamy jednak instrukcję instalacji.

Arise-SDK

Zanim zaczniecie bawić się w modowanie Tales of Arise, zainstalujcie Arise-SDK, czyli open-source’owy pakiet rozszerzający możliwości modyfikowania gry, którego wymagać będą najbardziej ambitne projekty. Dodatkowo ten zestaw naprawia problem powodujący, że postacie niezależne czasem nie są prawidłowo wyświetlane na dalekich dystansach i materializują się dopiero, gdy znajdziemy się blisko nich.

Instalacja Arise-SDK jest prosta. Wystarczy pobrać archiwum z projektem, wypakować je, a potem skopiować uzyskane w ten sposób pliki „Arise-SDK.ini” oraz „xinput1_3.dll” do „…arise/Binaries/Win64/”.

 1. Arise-SDK – pobierz mod
 2. Arise-SDK – profil projektu w serwisie GitHub

Increase Overall Quality

Tales of Arise - pierwsze mody ulepszają grafikę i rozgrywkę - ilustracja #1

Zgodnie z tytułem, projekt Increase Overall Quality zmienia ustawienia silnika tak, aby wycisnąć z niego ładniejszą grafikę. Mod ulepsza jakość cieni, efektów świetlnych, wyłącza aberrację chromatyczną oraz zwiększa ustawienia Ambient Occlusion oraz LoD. Wszystko to zrobiono z dużym wyczuciem. Gra wygląda lepiej, ale zachowana została wizja deweloperów, a wydajność pozostaje praktycznie bez zmian.

 1. Increase Overall Quality - strona moda

Instalacja Increase Overall Quality wymaga trochę pracy, ale nie należy do skomplikowanych:

 1. Najpierw zainstalujcie Arise-SDK.
 2. W Notatniku otwórzcie plik „Arise-SDK.ini”. Znajdźcie fragment „StopMaxCSMResolutionOverwrite = false” i zamieńcie go na „StopMaxCSMResolutionOverwrite = true”.
 3. W systemie Windows wejdźcie na Pulpit i naciśnijcie klawisz Windows+R. Otworzy się okno Uruchamiania, do którego wpiszcie:

%localappdata%\BANDAI NAMCO Entertainment\Tales of Arise\Config\WindowsNoEditor

 1. Otworzy się Wam folder, do którego musicie wypakować archiwum z Increase Overall Quality i wyrazić zgodę na podmianę pliku.

Tweaks of Arise

Tales of Arise - pierwsze mody ulepszają grafikę i rozgrywkę - ilustracja #2

Z kolei Tweaks of Arise to zestaw dwóch (przynajmniej na razie) modów ulepszających i zmieniających różne elementy gry.

W obu przypadkach aby zainstalować mod, musicie skopiować jego plik .pak do „… Steam\steamapps\common\Tales of Arise\Arise\Content\Paks\~mods”. Jeśli nie macie tam folderu “~mods” to sami go stwórzcie.

Enhanced Camera and Movement

 1. Enhanced Camera and Movement – zwiększa wartość szerokości pola widzenia (ang. Field of View/FoV) i oddala trochę kamerę. W rezultacie widzimy więcej świata gry. Do tego lekko przyśpieszono tempo ruchu postaci podczas eksploracji.

Enhanced Difficulty

 1. Enhanced Difficulty – zwiększa poziom trudności. Wrogowie są mocniejsi, szybciej aktywują techniki specjalne, a ich AI jest bardziej agresywne. Jednak aby nie było zbyt trudno, nieprzyjaciele mają mniej punktów życia i łatwiej jest przerwać ich ataki. Wszystkie te zmiany sprawiają, że potyczki są bardziej dynamiczne i niebezpieczne, ale również trwają krócej i więcej zależy w nich od naszej własnej zręczności.

Toggle HUD

Tales of Arise - pierwsze mody ulepszają grafikę i rozgrywkę - ilustracja #3

Z kolei HUD Toggle pozwala wyłączyć wszystkie dwuwymiarowe elementy interfejsu, które są stale wyświetlane na ekranie w grze Tales of Arise. Jest to przydatne zwłaszcza podczas robienia screenshotów, ale potrafi umilić również eksplorację.

Aby zainstalować mod, należy wypakować jego archiwum do „…Tales of Arise\Arise\Binaries\Win64”. Podczas zabawy klawisz Insert włącza i wyłącza interfejs.

 1. HUD Toggle - pobierz mod

Lepsza zabawa na padach z PlayStation i Nintendo Switch

Gra Tales of Arise ma konsolowy rodowód, więc świetnie sprawdza się na padach. Niestety, na PC wyświetlane są wtedy ikony z kontrolera Xbox. To kłopotliwe dla osób, które podłączają do swojego komputera pada z Nintendo Switcha lub jednego z DualShocków. Problem naprawiają te dwa mody:

 1. PlayStation Button Prompts - pobierz mod
 2. Switch Pro controller buttons - pobierz mod

Oba mają formę plików .pak, które wystarczy skopiować do „…Steam\steamapps\common\Tales of Arise\Arise\Content\Paks\~mods”.