Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 lipca 2021, 14:45

autor: Eklerek

Windows 11: aktualizacja z Windows 7 możliwa, ale czasochłonna

Aktualizacja systemu do Windowsa 11 najczęściej jest omawiana w kontekście Windowsa 10. Co jednak z posiadaczami Windowsa 7? Będzie to możliwe, ale pracochłonne.

Użytkownicy systemu Windows 7 mogą czuć się odrobinę pominięci w temacie nadchodzącego Windowsa 11. Microsoft w większości materiałów skupia się na użytkownikach Windowsa 10, jednak teraz rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące posiadaczy starszego oprogramowania. Tak, będzie możliwość aktualizacji z Windowsa 7 do Windowsa 11, jednak konieczna będzie świeża instalacja systemu. Sprzęt będzie musiał oczywiście spełnić podstawowe wymagania, czyli:

 • 64-bitowy, dwurdzeniowy procesor z zegarem min. 1 GHz;
 • 4 GB pamięci RAM;
 • dysk twardy o pojemności 64 GB;
 • Secure Boot, UEFI i TPM 2.0;
 • rozdzielczość ekranu 1366 x 768 (przekątna 9 cali);
 • karta graficzna kompatybilna z DirectX 12.

Świetną informacją jest fakt, że użytkownicy niewspieranego już systemu będą mogli liczyć na darmowe uaktualnienie, co wpisuje się w ostatnią politykę Microsoftu i traktowania Windowsa nie jako produktu, ale jako platformy budującej pozycję firmy. Minusem jest jednak konieczność świeżej instalacji systemu, czyli wykasowania wszystkich plików i danych z dysku. Zanim przystąpimy do takiej instalacji, warto pamiętać o kopii bezpieczeństwa – lokalnej lub w chmurze – dzięki czemu nie utracimy cennych danych.

Choć wsparcie dla Windowsa 7 zakończyło się 14 stycznia 2020 roku, wciąż jest to dość popularny system operacyjny. Na początku 2021 roku The Verge informowało o blisko 100 milionach komputerów działających na „siódemce”. Według serwisu NetMarketShare w maju 2021 roku była ona pokładzie nawet 20,34% urządzeń z systemem operacyjnym Windows, wyprzedzając znacząco Windows 8.1 (2,65%) i ustępując jedynie Windowsowi 10 (75,58%). Pytanie o możliwość aktualizacji do Windowsa 11 może być zatem znacznie ważniejsze, niż mogłoby się wydawać.

 1. Oficjalna strona Windowsa 11
 2. Prezentacja Windowsa 11
 3. Windows 11 da użytkownikom 10 dni na powrót do poprzedniej wersji systemu
 4. Dlaczego Windows 11 potrzebuje TPM 2.0? Microsoft wyjaśnia
 5. Windows 11 Insider Preview już dostępny; pokazujemy, jak go pobrać
 6. Windows 11 pozwoli uruchomić aplikacje z Androida
Windows 11: aktualizacja z Windows 7 możliwa, ale czasochłonna - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.