Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 marca 2017, 12:14

autor: Góral

Valve pokazało gogle VR tworzone wraz z LG

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, firma Valve pokazała nowe gogle rzeczywistości wirtualnej, tym razem tworzone we współpracy z LG. Sprzęt nie zapowiada się na żadną rewolucję, ale posiadać ma ciekawą funkcję, pozwalającą na unoszenie elementu z ekranem w górę, bez ściągania z głowy całych gogli.

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że Valve zaprezentuje w tym tygodniu nowe gogle rzeczywistości wirtualnej, tworzone tym razem nie z HTC, a z LG. Firma dotrzymała słowa i podczas Game Developers Conference pokazała nadchodzący sprzęt. Z wrażeń z pokazu spinanych przez dziennikarza serwisu wareable.com wynika, że raczej nie będzie to rewolucyjne urządzenie. W ogólnych odczuciach przypomina ono to, z czym mamy obecnie do czynienia w HTC Vive. Gogle posiadają 3,64-calowy wyświetlacz z odświeżaniem 90 Hz, o rozdzielczości 1440x1280 na każde oko. Natomiast pole widzenia wynosi 110 stopni. Rozdzielczość jest więc nieco lepsza niż w HTC Vive (1080x1200), ale według dziennikarza nie robi to ogromnej różnicy, przynajmniej w prezentowanym 15-minutowym demie.

Prototyp gogli Valve i LG / Źródło: wareable.com - Valve pokazało gogle VR tworzone wraz z LG - wiadomość - 2017-03-03
Prototyp gogli Valve i LG / Źródło: wareable.com
Gogle VR od Valve i LG:
  • posiadają 3,64-calowy wyświetlacz z odświeżaniem 90 Hz, o rozdzielczości 1440x1280 na każde oko i polem widzenia 110 stopni;
  • ukażą się najpewniej w tym roku;
  • cena prawdopodobnie będzie oscylować w okolicach 3-4 tysięcy zł.

Nowe gogle wykorzystują też podobny system skanowania pomieszczenia oraz kontrolery przypominające te z Vive. Chyba największą nowinką jest sam wygląd, przywołujący na myśl PlayStation VR. Urządzenie będzie posiadało też ciekawą funkcję, pozwalającą na unoszenie elementu z ekranem w górę, więc nie trzeba będzie zdejmować całości z głowy, gdy zechcemy przerwać na chwilę zabawę (z pewnością przyda się to też deweloperom podczas tworzenia gier).

Wynalazek LG i Valve trafi do sprzedaży najpewniej w tym roku, choć dokładny termin nie jest jeszcze znany. Natomiast jeżeli chodzi o cenę, to nie będzie ona odbiegać od tego, ile musimy wydać na HTC Vive i Oculus Rifta. Tanio więc nie będzie i należy się liczyć z kosztami rzędu 700-900 euro, czyli od około 3 do niecałych 4 tysięcy złotych. Oczywiście trzeba też pamiętać o mocnym komputerze, gdyż gogle LG nie będą samodzielnym urządzeniem.

Kontrolery do nowych gogli VR / Źródło: wareable.com - Valve pokazało gogle VR tworzone wraz z LG - wiadomość - 2017-03-03
Kontrolery do nowych gogli VR / Źródło: wareable.com