Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 czerwca 2022, 13:36

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Używasz Windowsa 8.1? Microsoft ma dla Ciebie złe wieści

Mimo iż użytkowników systemu Windows 8.1 jest raczej niewielu, to ci, którzy go posiadają, powinni mieć na uwadze fakt, że wsparcie techniczne firmy Microsoft dla tego oprogramowania wkrótce się zakończy.

Źródło: Pixabay/ efes.

Jak informuje portal ZDnet, już w lipcu posiadacze Windowsa 8.1 zaczną otrzymywać powiadomienia od Microsoftu, że mają czas do 10 stycznia 2023 roku na wykonanie upgrade’u i przejście na nowszą wersję systemu.

Ponad to firma z Redmond radzi użytkownikom, aby ci, w momencie otrzymania wspomnianej informacji na swoich komputerach, wybrali jedną z trzech dostępnych wówczas opcji („dowiedz się więcej”, „przypomnij mi później” lub „przypomnij mi po dacie zakończenia wsparcia technicznego").

Zapewne wielu z Was miało już styczność z tego typu praktyką stosowaną przez Microsoft. Amerykański gigant informatyczny już wiele razy w przeszłości korzystał z takich powiadomień by skłonić posiadaczy przestarzałych systemów operacyjnych do przesiadki na ich nowsze wersje. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w przypadku przejścia z Windowsa 7 na 10.

Używasz Windowsa 8.1? Microsoft ma dla Ciebie złe wieści - ilustracja #1
Źródło: Pixabay/ PIX1861.

Windows 8.1 będący następcą niezbyt dobrze przyjętej „ósemki”, swoją premierę miał w 2013 roku. Co prawda, Microsoft zakończył wsparcie podstawowe systemu 8.1 w 2018 roku, ale zgodnie z zasadami pomocy technicznej firmy, oprogramowanie otrzymało wtedy dodatkowe pięć lat tzw. „Rozszerzonej pomocy technicznej”, dzięki której użytkownicy otrzymywali aktualizacje zabezpieczeń, oprogramowania i w razie problemów, mogli liczyć na pomoc ze strony producenta.

Windows 11 kupisz tutaj

Gigant z Redmond nie przewiduje już dodatkowych aktualizacji zabezpieczeń dla systemu Windows 8.1, tak jak miało to miejsce w przypadku „siódemki”. Oznacza to, że właściciele tego systemu operacyjnego po 10 stycznia nie otrzymają żadnych poprawek. Microsoft zaleca, aby użytkownicy omawianego systemu przechodzili od razu na Windows 11, chociaż mogą też wybrać „dziesiątkę”, co nie jest jednak zalecane, bowiem będzie ona obsługiwana przez firmę do 14-go października 2025 roku.

Używasz Windowsa 8.1? Microsoft ma dla Ciebie złe wieści - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.