Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 kwietnia 2019, 14:25

autor: Konrad "Lazlo" Hazi

Użytkownicy PlayStation Now wolą pobieranie gier od streamingu

Dyrektor finansowy Sony, Hiroki Totoki, zdradził ostatnio kilka ciekawych informacji dotyczących usługi PlayStation Now. Dowiedzieliśmy się między innymi, że platforma ma 700 tysięcy użytkowników oraz że wprowadzona stosunkowo niedawno możliwość pobierania gier stała się wyborem preferowanym przez zdecydowaną większość graczy.

Wygląda na to, że streamowanie gier nieprędko zdobęcie serce graczy. - Użytkownicy PlayStation Now wolą pobieranie gier od streamingu - wiadomość - 2019-04-29
Wygląda na to, że streamowanie gier nieprędko zdobęcie serce graczy.

Po wprowadzeniu na platformie PlayStation Now możliwości pobierania gier okazało się, że ta forma korzystania z dostępnych tytułów cieszy się znacznie większą popularnością niż opcja streamingu.

Gra lepsza na dysku

PlayStation Now wystartowało jako usługa typowo streamingowa w 2014 roku, jednak we wrześniu 2018 roku Sony zdecydowało się na umożliwienie pobierania gier dostępnych w katalogu i uruchamiania ich lokalnie. Jak tłumaczy dyrektor finansowy Sony, Hiroki Totoki, opcja ta została dodana „dla użytkowników, którzy chcą cieszyć się rozgrywką bez obaw o połączenie z siecią”.

Okazuje się jednak, że ruch ten miał bardzo znaczący wpływ na użytkowników oraz ich zaangażowanie. Totoki podkreślił, że zaledwie siedem miesięcy po dodaniu nowej opcji gracze spędzają dwa razy więcej czasu grając w pobrane tytuły, aniżeli korzystając ze streamingu.

Dla porównania, Microsoft wraz ze swoim Xbox Game Pass od samego początku nastawiony był na pobieranie gier przez użytkowników. Sony postawiło zaś na streaming, jednak wpływ zmiany modelu funkcjonowania tej platformy na zainteresowanie graczy może rodzić pewne wątpliwości co do tego, czy fani elektronicznej rozrywki potrzebują usług streamingowych oraz czy są one w stanie zapewnić odpowiednią jakość rozgrywki. Platform streamingowych jednakowoż przybywa i nad własnym rozwiązaniem tego typu, obok firm takich jak Google czy Nvidia, pracuje także producent konsol Xbox - Microsoft.

PlayStation Now ma się dobrze

W informacji dla inwestorów Totoki podkreślił także, że liczba użytkowników PlayStation Now od czasu uruchomienia platformy rośnie każdego roku średnio o 40%. Obecnie z usługi korzysta 700 tysięcy użytkowników, a ceny abonamentu kształtują się na poziomie od ok. 77 zł za miesiąc korzystania (19,99 dolarów) do ok. 385 zł za rok (99,99 dolarów). PlayStation Now nie jest jednak oficjalnie dostępne w Polsce.

Totoki zwrócił także uwagę na fakt, że w bazie PlayStation Now dostępnych jest obecnie 750 tytułów – to liczba ponad trzykrotnie większa niż w przypadku Xbox Game Pass.

Sony Interactive Entertainment nie lekceważy jednakowoż zagrożenia ze strony nowych usług opartych na chmurze. Prezes Kenichiro Yoshida stwierdził dyplomatycznie: „Sądzę, że może to być pewne zagrożenie, jednak musimy obrócić zagrożenie w szansę”.