UE planuje uregulować kwestię AI
Unia Europejska pracuje nad projektem mającym wprowadzić szereg praw regulujących funkcjonowanie AI. O dyskusji wokół technologii przypomniał dynamiczny rozwój projektu ChatGPT.

Sztuczna inteligencja od wielu miesięcy jest gorącym tematem, wokół którego dużo się dzieje. Nic w tym dziwnego, w końcu jej możliwości rozwijają się w szybkim tempie, a niektórzy widzą w tej technologii zagrożenia.
Unia Europejska ustanowi prawo dla AI
Pośród ustawodawców UE od dłuższego czasu ciągnie się dyskusja wokół SI. W 2021 r. Komisja Europejska złożyła propozycję ustanowienia prawa poświęconego sztucznej inteligencji, ale ten temat częściowo ucichł do czasu ostatnich wydarzeń. Mowa tu o np. publicznym udostępnieniu narzędzia ChatGPT, które już teraz całkiem dobrze radzi sobie z tworzeniem prac pisemnych i błyskawicznie zyskuje popularność.

Aktualnie zwolennicy restrykcji prawnych, jak np. rumuński polityk Dragoş Tudorache z ugrupowania Renev Europe, wyrażają nadzieję, że już w przyszłym miesiącu uda się uzgodnić projekt przepisów dotyczących sztucznej inteligencji. W przypadku powodzenia w planach znajduje się zawarcie zawarcie stosownego porozumienia przez kraje członkowskie wchodzące w skład Wspólnoty Europejskiej do końca bieżącego roku, w celu wyznaczenia ram funkcjonowania SI w różnych sferach życia i gospodarki.
Regulacje wokół AI to pole do dyskusji
Jednak projekt ten może zostać opóźniony. Przeciwnicy wskazują, że wprowadzenie szeregu przepisów prawnych wpłynie negatywnie na rozwój innowacyjnych pomysłów. Wszystko przez to, iż na przedsiębiorstwa zostanie wywarta utrudniająca działanie presja, a do tego dojdą potencjalne koszty z powodu m.in. dbałości o przestrzeganie przepisów.

W tym wątku należy jednak też zaznaczyć, że nie chodzi tylko i wyłącznie o ChatGPT. W najbliższej przyszłości przewiduje się postęp wśród innych projektów, które zasługują na miano wykorzystujących sztuczną inteligencję. Już teraz dochodzi do kontrowersji wokół prac graficznych wykonywanych przez SI czy fałszowania dzięki niej podpisów. Ponadto jest mowa o jej zastosowaniu w autonomicznych samochodach czy zautomatyzowanych fabrykach, a na razie nic nie wskazuje, by jej rozwój miał się zatrzymać.
Może Cię zainteresować:

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.