Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 lutego 2023, 19:27

autor: Damian Miśta

UE planuje uregulować kwestię AI

Unia Europejska pracuje nad projektem mającym wprowadzić szereg praw regulujących funkcjonowanie AI. O dyskusji wokół technologii przypomniał dynamiczny rozwój projektu ChatGPT.

Źródło fot. Midjourney.
i

Sztuczna inteligencja od wielu miesięcy jest gorącym tematem, wokół którego dużo się dzieje. Nic w tym dziwnego, w końcu jej możliwości rozwijają się w szybkim tempie, a niektórzy widzą w tej technologii zagrożenia.

Unia Europejska ustanowi prawo dla AI

Pośród ustawodawców UE od dłuższego czasu ciągnie się dyskusja wokół SI. W 2021 r. Komisja Europejska złożyła propozycję ustanowienia prawa poświęconego sztucznej inteligencji, ale ten temat częściowo ucichł do czasu ostatnich wydarzeń. Mowa tu o np. publicznym udostępnieniu narzędzia ChatGPT, które już teraz całkiem dobrze radzi sobie z tworzeniem prac pisemnych i błyskawicznie zyskuje popularność.

UE planuje uregulować kwestię AI - ilustracja #1
Nowe prawo może objąć wiele państw. Źródło: Pexels | Dusan Cvetanovic.

Aktualnie zwolennicy restrykcji prawnych, jak np. rumuński polityk Dragoş Tudorache z ugrupowania Renev Europe, wyrażają nadzieję, że już w przyszłym miesiącu uda się uzgodnić projekt przepisów dotyczących sztucznej inteligencji. W przypadku powodzenia w planach znajduje się zawarcie zawarcie stosownego porozumienia przez kraje członkowskie wchodzące w skład Wspólnoty Europejskiej do końca bieżącego roku, w celu wyznaczenia ram funkcjonowania SI w różnych sferach życia i gospodarki.

Regulacje wokół AI to pole do dyskusji

Jednak projekt ten może zostać opóźniony. Przeciwnicy wskazują, że wprowadzenie szeregu przepisów prawnych wpłynie negatywnie na rozwój innowacyjnych pomysłów. Wszystko przez to, iż na przedsiębiorstwa zostanie wywarta utrudniająca działanie presja, a do tego dojdą potencjalne koszty z powodu m.in. dbałości o przestrzeganie przepisów.

UE planuje uregulować kwestię AI - ilustracja #2
Czy nowe prawo spowoduje przestój w rozwoju? Źródło: Unsplash | Johannes Plenio.

W tym wątku należy jednak też zaznaczyć, że nie chodzi tylko i wyłącznie o ChatGPT. W najbliższej przyszłości przewiduje się postęp wśród innych projektów, które zasługują na miano wykorzystujących sztuczną inteligencję. Już teraz dochodzi do kontrowersji wokół prac graficznych wykonywanych przez SI czy fałszowania dzięki niej podpisów. Ponadto jest mowa o jej zastosowaniu w autonomicznych samochodach czy zautomatyzowanych fabrykach, a na razie nic nie wskazuje, by jej rozwój miał się zatrzymać.

  1. Oficjalna strona internetowa Komisji Europejskiej
UE planuje uregulować kwestię AI - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej