Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 lipca 2022, 11:55

Ten Windows nadal żyje i jeszcze zdobywa popularność

Raport platformy Steam czasem bywa źródłem intrygujących informacji. Okazuje się, że w czerwcu system Windows 7 odnotował wzrost popularności.

Źródło fot. powyżej: Unsplash / XPS

Według najnowszego raportu platformy Steam Windows 7 (64-bit) bynajmniej nie został zapomniany, a wręcz odzyskuje swoją pozycję. System ten odnotował 0,6% wzrost w czerwcu względem miesiąca poprzedzającego. Zwolenników „kiedyś to było” jednak zmartwię – mimo lekkiego wzrostu Windows 7 ma tylko 3% udziału wśród użytkowników Steama.

Przegląd statystyk platformy Steam

  • Najpopularniejszym systemem operacyjnym pozostaje Windows 10 z 71,23% udziału. W czerwcu jednak jego wynik spadł o 2,63%.
  • Windows 11 powoli pnie się do góry – w czerwcu o 1,64% (do 21,21%).
  • Klient Steam zainstalowany jest na marginalnej liczbie maszyn z Windows 8.1 – tylko 0,57%.
  • System operacyjny Apple MacOS to raczej rzadki widok wśród użytkowników Steama – ledwie 2,45% go posiada.
  • Intel znowu zyskuje po okresie regularnego spadku. W czerwcu procesory Intela możemy spotkać w 68,47% komputerów (o 1,28% więcej niż w maju).
  • Większość użytkowników platformy Steam posiada procesory 4-rdzeniowe i 6-rdzeniowe (odpowiednio 32,74% i 32,59%).

Najpopularniejsze karty graficzne

Jeśli chodzi o karty graficzne, pasowałaby tutaj grafika z marcowego newsa. Podium jest w zasadzie niezmienne – nadal króluje GTX 1060, zaraz za nią jest GTX 1650 i potem GTX 1050 Ti. Nowszy układ w postaci GTX-a 1650 zyskuje jednak na popularności (0,05%) i być może niedługo wyprzedzi faworyta.

Powoli pną się do przodu także karty RTX 3060 – zarówno laptopowa wersja, jak i stacjonarna (odpowiednio +0,30% i +0,25%). Wśród kart AMD najpopularniejszym układem pozostaje RX 580 z 1,28% udziałem. Co ciekawe, pierwszy układ „czerwonych” znajduje się dopiero na 19. miejscu listy. Przed nim plasuje się aż 18 modeli Nvidii. Producent układów graficznych z Santa Clara niepodzielnie prowadzi – jego urządzenia znajdują się w 75,86% komputerów użytkowników Steama.

Kolejny raport platformy Steam można uznać za niemal pozbawiony niespodzianek, nie licząc wzrostu popularności Windows 7. Generacja Ampere Nvidii dość mozolnie zdobywa popularność – powolne tempo może być wynikiem (nadal) zbyt wysokich cen kart graficznych. Wiele osób widocznie woli zaopatrzyć się w starszy układ lub jeszcze trochę poczekać.

Najlepsze karty graficzne znajdziesz tutaj

Ten Windows nadal żyje i jeszcze zdobywa popularność - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.