Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 lutego 2020, 10:37

autor: Aquma

Szef Nvidia: laptopy z kartami GeForce będą najpopularniejszymi konsolami

Jensen Huang – prezes firmy Nvidia – uważa, że laptopy gamingowe wyposażone w technologię koncernu będą najpopularniejszymi „konsolami do gier” na rynku.

Najlepsza konsola? - Szef Nvidia: laptopy z kartami GeForce będą najpopularniejszymi konsolami - wiadomość - 2020-02-18
Najlepsza konsola?

W SKRÓCIE:

  1. prezes Nvidii uważa, że laptopy z układami GeForce będą „najpopularniejszymi konsolami do gier”;
  2. notebooki z GPU „zielonych” od dwóch lat sprzedają się coraz lepiej;
  3. Jensen Huang twierdzi, że przyczyną jest technologia RTX.

Plotki i przecieki dotyczące dziewiątej generacji konsol nabierają rozpędu. Która z platform okaże się lepsza? Według niektórych doniesień, pod względem czystej mocy obliczeniowej przewagę będzie miał sprzęt Microsoftu (choć wcześniejsze plotki sugerowały coś zgoła odmiennego). Jednak zdaniem prezesa firmy Nvidia – Jensena Huanga – najpopularniejszą konsolę do gier możecie kupić już dzisiaj. Jest to bowiem… laptop gamingowy z kartą graficzną Nvidia GeForce. Wypowiedź padła w czasie konferencji podsumowującej wyniki finansowe koncernu w czwartym kwartale 2019 roku (za portalem TechSpot).

Jak powiedziała Colette (dyrektor finansowy Nvidii - przyp. red.), segment naszego biznesu dotyczący notebooków, o którym była mowa wcześniej, odnotował dwucyfrowy wzrost przez osiem kolejnych kwartałów i jest to niewątpliwie nowa kategoria sprzętu gamingowego. To jakby nowa konsola do gier. Będzie to, jak sądzę, najbardziej licząca się konsola do gier na świecie. A to dlatego, że jest więcej ludzi z laptopami niż z jakimkolwiek innym urządzeniem – stwierdził Jensen Huang.

Zdaniem szefa Nvidii ważną przyczyną stojącą za sukcesem przenośnych komputerów z kartami graficznymi „zielonych” jest technologia RTX (nie ma pewności, czy chodzi mu o najnowszą linię układów GeForce, czy też może śledzenie promieni w czasie rzeczywistym, bo skrót bywa używany w obydwu kontekstach – ale w gruncie rzeczy wychodzi na jedno).

Fakt, że udało nam się zmieścić RTX w cienkim i lekkim notebooku... to prawdziwy przełom. Jest to jeden z powodów, dla których widzimy tak wielki sukces w segmencie laptopów – powiedział Jensen Huang.

Z pewnego punktu widzenia trudno nie przyznać prezesowi Nvidii racji. Dobry laptop gamingowy to faktycznie świetny sprzęt, oferujący możliwość grania w niemal wszystko i wszędzie. Problem polega na tym, że za taką przyjemność trzeba sporo zapłacić. Najtańszy notebook z układem GeForce RTX 2060 to wydatek rzędu 5 tys. złotych, a nie jest to nawet sprzęt o optymalnej konfiguracji (przykładowo bazowa wersja ma tylko 8 GB pamięci RAM). I choć na świecie faktycznie jest sporo przenośnych komputerów, to raczej mało prawdopodobne, by większość z nich należała do kategorii chwalonej przez Jensena Huanga.

  1. Nvidia – strona oficjalna