Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 stycznia 2022, 13:38

autor: Dawid "Dawid Wanat" Wanat

Zostawił włączonego Switcha na 1800 godzin - testował wyświetlacz OLED

Nowa wersja Switcha wyposażona jest w wyświetlacz OLED, który w teorii jest podatny na wypalanie. Pewien youtuber postanowił pozostawić konsolę włączoną przez 1800 godzin i sprawdzić, czy to prawda.

Youtuber Wulff Den prowadzi kanał powiązany m.in. z grami i konsolami. Jakiś czas temu udostępnił film, w którym opisał eksperyment ze Switchem w wersji OLED, polegający na pozostawieniu konsoli włączonej przez 1800 godzin. Youtuber chciał sprawdzić, jak wygląda sprawa z wypalaniem się matrycy OLED (co było jedną z głównych obaw konsumentów przed premierą nowego modelu).

Czym jest wypalanie się matrycy?

Wypalanie się matrycy możemy zaobserwować po długim czasie wyświetlania tego samego, stałego obrazu. Skutkuje to pozostawianiem w miejscu, gdzie przez dłuższy czas znajdował się jakiś obiekt, śladów, cieni bądź szarości, które przebijają się przez inne kolory.

Wulff Den przeprowadził stress test, korzystając ze screenshota z gry The Legend of Zelda: Breath of the Wild i ustawiając maksymalną jasność wyświetlacza. Początkowo w planie było zostawienie sprzętu włączonego przez jeden tydzień, lecz eksperyment potrwał ostatecznie jedenaście tygodni i zakończył się filmem podsumowującym stan wyświetlacza po 1800 godzinach nieprzerwanej pracy.

Rezultaty są bardzo pozytywne i jak mówi sam autor już na samym początku filmu – „wypalenie się OLED-a nie powinno być waszym zmartwieniem”. Po ponad 1800 godzinach na matrycy nie było żadnych zauważalnych zmian w kolorach w porównaniu z innym egzemplarzem Switch OLED. Jedynym problemem, jaki zauważył Wulff Den, była lekko przygaszona biel. Autor ma zamiar kontynuować badanie, dopóki różnica nie będzie widoczna gołym okiem. Jak sam zaznacza, na wyniki możemy trochę poczekać.

Zostawił włączonego Switcha na 1800 godzin - testował wyświetlacz OLED - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.