Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 lutego 2021, 12:07

Są polskie ceny internetu Starlink od Elona Muska - będzie drogo

Starlink, satelitarny internet od SpaceX, wkracza do Polski. Można już składać zamówienia, a usługa ma ruszyć w drugiej połowie 2021 roku. Ceny tak jak internet – z kosmosu.

Starlink ma zostać uruchomiony w Polsce w drugiej połowie 2021 roku, choć dokładna data nie jest jeszcze znana. Na oficjalnej stronie Starlinka możemy się zapisać na listę chętnych. Liczba odbiorców będzie ograniczona i zadecyduje kolejność zgłoszeń, choć przy obecnych cenach raczej nie będzie zbyt dużo zainteresowanych.

Po wpisaniu naszego maila i adresu zamieszkania zobaczymy dokładne wyliczenia kosztu usługi. Za sprzęt zapłacimy 2269 zł, za dostawę 276 zł, a miesięczny abonament wyniesie 449 zł. Cena wydaje się równie kosmiczna, co sama technologia. Wszystko to za internet, który obecnie oferuje pobieranie ze średnią prędkością 50-150 Mb/s. Najlepszy osiągnięty do tej pory wynik przekroczył 200 Mb/s.

Są polskie ceny internetu Starlink od Elona Muska - będzie drogo - ilustracja #1
Formularz zamówienia pokazuje dokładne koszty usługi dla naszego adresu.

SpaceX, firma odpowiedzialna za Starlink, buduje gęstą sieć satelitów, które mają swoim zasięgiem objąć całą planetę. Aktualny stan można zobaczyć na specjalnej mapce. Do tej pory na orbitę wystrzelono już ponad 1000 satelitów. Liczba ta ma stale rosnąć, nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Projekt jest wciąż we wczesnej fazie rozwoju, jednak w przyszłości może to być ciekawe rozwiązanie dla mieszkających w „białych plamach”, miejscach pozbawionych internetu, w których na LTE, 5G czy światłowód nie ma co liczyć.

Czy przy obecnym planie cenowym Starlink znajdzie odbiorców w Polsce? Na pewno nie zagrozi w tym roku największym dostawcom internetu w kraju, może jednak skusić fanów SpaceX o wystarczająco głębokich portfelach. „Internet od Muska” może też być wykorzystany przez firmy do celów marketingowych. Pozostałym pozostaje czekać, aż cena stanie się bardziej przystępna.

  1. Starlink zakazany w Rosji?
  2. Starlink będzie operatorem komunikacyjnym?
  3. Starlink – strona oficjalna
Są polskie ceny internetu Starlink od Elona Muska - będzie drogo - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.