Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 czerwca 2021, 13:58

autor: Evil96

Starlink znowu nad Polską, oto kiedy zobaczymy satelity Elona Muska [Aktualizacja]

W najbliższych dniach będzie można zobaczyć satelity Starlink od SpaceX, których widoczność ma być wyjątkowo dobra na polskim, nocnym niebie. W opinii internautów, projekt Elona Muska warto zobaczyć, bo robi ogromne wrażenie.

Aktualizacja 7.06.2021

26 maja 2021 roku rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę kolejną porcję satelitów Starlink (misja Starlink-29). Niedługo po starcie były one widoczne w formie kilkudziesięciu jasnych punktów podróżujących jeden za drugim po nocnym niebie. Choć od wyniesienia minęło kilkanaście dni, nadal można je zaobserwować (choć już niestety nie w formie „pociągu na niebie”), podobnie zresztą jak urządzenia pochodzące ze starszych lotów.

Niestety nie przewiduje się obserwacji wyraźnie (efektownie) widocznych obiektów Starlink w najbliższych dniach. Podajemy jednak kilka wybranych dat, kiedy satelity powinny być dostrzegalne:

  • 8 czerwca (wtorek) – ok. godz. 2:54 i 3:05, środkowa lub południowo-wschodnia część nieba;
  • 9 czerwca (środa) – ok. godz. 3:19 i 3:30, południowo-wschodnia lub środkowa część nieba;
  • 10 czerwca (czwartek) – ok. godz. 2:10, 2:21 oraz 23:25, środkowa lub południowo-wschodnia część nieba;
  • 11 czerwca (piątek) – ok. godz. 2:36 i 2:45, środkowa lub południowo-wschodnia część nieba.

Zjawisko można obserwować też wieczorami pomiędzy godziną 22:00 a 23:00, choć Starlinki są wtedy słabo widoczne. Lista powstała w oparciu o informacje ze strony FindStarlink, dla lokacji mniej więcej w środkowej Polsce (np. Łódź). Po wejściu na powyższą witrynę można ustawić własną lokalizację, aby otrzymać dokładniejsze dane.

Oryginalna wiadomość

W najbliższych dniach będziemy mieli okazję zobaczyć satelity Starlink. Zjawisko przypominające kosmiczny pociąg ma być widoczne gołym okiem, oczywiście jeśli pogoda w naszym kraju dopisze.

W jakich dniach będzie można zaobserwować to zjawisko? Jak podaje serwis Twojapogoda.pl:

  • 9 marca 2021 (wtorek) — około godz. 19:15
  • 10 marca 2021 (środa) — rano, od godz. 5:05 do 5:09 i wieczorem, godz. 18:10
  • 11 marca 2021 (czwartek) — godz. 18:45
  • 12 marca 2021 (piątek) — około godz. 18:10

Satelity Starlink przelatują o różnych porach dnia, lecz najwięcej można ich zobaczyć nad ranem bądź po zmroku. Warto dodać, że najlepsze warunki do obserwacji zapewnia bezchmurne niebo z dala od miejskich świateł.

Starlink znowu nad Polską, oto kiedy zobaczymy satelity Elona Muska [Aktualizacja] - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.