Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 lutego 2021, 12:34

autor: Aquma

Starlink będzie operatorem komunikacyjnym? Usługa ma 10 tys. użytkowników

Z testowanego obecnie Internetu oferowanego przez firmę Elona Muska – tzw. systemu Starlink – korzysta już 10 tys. osób. Usługa niedługo może zostać udostępniona większej grupie użytkowników.

W SKRÓCIE:

  1. Internet Starlink, dostępny w ramach beta-testów, ma ponad 10 tys. użytkowników;
  2. techniczne parametry połączenia: 100/20 Mb/s (ściąganie / przesyłanie), ping 31 ms;
  3. firma planuje zaoferować także usługę telefonii internetowej.

Internet Starlink oferowany przez firmę miliardera Elona Muska – SpaceX – ma już ponad 10 tys. użytkowników. Informacja została zawarta w petycji skierowanej do amerykańskiej Federalnej Komisji ds. Komunikacji (ang. Federal Communications Commision), w której sformułowano prośbę o uznanie Starlink za pełnoprawnego operatora telekomunikacyjnego.

W dokumencie pojawia się także informacja na temat liczby satelitów wchodzących w skład systemu (jest ich ponad tysiąc, a kolejne regularnie trafiają na orbitę) oraz parametrów technicznych połączenia – w 95% przypadków Starlink oferuje prędkość ściągania / przesyłania na poziomie 100 / 20 Mb/s i ping wynoszący około 31 ms (choć w niektórych wypadkach bywa jeszcze lepiej). Warto odnotować, że obecnie za miesięczny dostęp do Starlink trzeba zapłacić 99 dolarów (około 370 złotych). Wymagany jest też dodatkowy, jednorazowy wydatek 499 dolarów za sprzęt (router, terminal oraz system montażowy).

Poznaliśmy też kilka detali na temat innych planów związanych z systemem Starlink. Przykładowo firma chce zaoferować usługę VoIP (chodzi o rozmowy telefoniczne za pośrednictwem Internetu) w konkurencyjnej cenie, z dodatkową opcją 24-godzinnego, awaryjnego zasilania, które umożliwi korzystanie z połączenia także w przypadku braku prądu (np. gdy dojdzie do awarii w pobliskiej elektrowni). SpaceX zamierza też oferować usługi w ramach tzw. programu Lifeline (mowa o istniejącym w USA, tanim dostępie do Internetu, z dofinansowaniem rządowym, z którego mogą skorzystać obywatele spełniający określone kryteria).

Warto odnotować, że firma Elona Muska potrzebuje akceptacji wspomnianej komisji, by móc skorzystać z przyznanego jej grantu z funduszu możliwości cyfrowych dla terenów wiejskich (ang. Rural Digital Opportunity Fund) i świadczyć usługi na terenie licznych stanów USA. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Starlink może niedługo zostać udostępniony znacznie większej grupie potencjalnych klientów.

  1. Starlink zakazany w Rosji?Internet Elona Muska zagrożeniem dla władzy
  2. Starlink – strona oficjalna
Starlink będzie operatorem komunikacyjnym? Usługa ma 10 tys. użytkowników - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.