Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 stycznia 2020, 13:12

Sprzedaż komputerów wreszcie w górę - po 7 latach spadków

Rok 2019 był pierwszym od siedmiu lat, w którym wzrosła sprzedaż komputerów PC. Liderami rynku są firmy Lenovo, HP i Dell. Jedną z przyczyn wzmożonego popytu jest zakończenie wsparcia dla systemu operacyjnego Windows 7, które wymusza na wielu firmach przesiadkę na nowsze urządzenia.

Rok 2019 był dobry dla producentów komputerów. - Sprzedaż komputerów wreszcie w górę - po 7 latach spadków - wiadomość - 2020-01-14
Rok 2019 był dobry dla producentów komputerów.

Dane firmy analitycznej Gartner wskazują, że sprzedaż komputerów wzrosła w czwartym kwartale 2019 roku o 2,3% (w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej). Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy dostawy (tzw. shipments) pecetów sięgnęły 261 milionów egzemplarzy, co stanowi wzrost o 0,6% w stosunku do 2018 r. Warto odnotować, że jest to pierwszy rok wzrostów od 7 lat.

Niestety niektóre czynniki będące motorem rynku są dość krótkotrwałe. Wzrost zainteresowania jest związany z przewidzianym na dziś zakończeniem wsparcia dla systemu operacyjnego Windows 7. Z tego powodu część firm zdecydowała się na zakup nowego sprzętu. Choć taki scenariusz może powtórzyć się w obecnym roku (z uwagi na to, że podobne kroki będą podejmowane przez podmioty w innych regionach świata), to długoterminowo rynek będzie potrzebował innego bodźca.

Rynek komputerów PC odnotował wzrost po raz pierwszy od 2011 roku, napędzany przez dynamiczny popyt biznesowy na aktualizacje do systemu Windows 10, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka - przyp. red.) i Japonii. Oczekujemy, że ten wzrost utrzyma się w tym roku nawet po zakończeniu obsługi systemu Windows 7, ponieważ wiele firm w regionach wschodzących, takich jak Chiny, Eurazja oraz na wschodzących rynkach Azji/Pacyfiku, nie dokonało jeszcze aktualizacji - powiedziała Mikako Kitagawa, główny analityk w firmie Gartner.

Trzema najpopularniejszymi producentami komputerów PC są Lenovo (udział w rynku na poziomie 24,8% w Q4 2019), HP (22,8%) oraz Dell (17,2%). Dane obejmują stacjonarne zestawy komputerowe, notebooki oraz ultrabooki, ale nie uwzględniają Chromebooków i iPadów. Warto też odnotować, że wszystkie powyższe informacje mają charakter wstępnych predykcji i mogą ulec zmianie.

Udział w rynku PC. Źródło: Gartner.
Udział w rynku PC. Źródło: Gartner.

Z ocenami firmy Gartner z grubsza zgadza się konkurencyjne IDC (za portalem MarketWatch) - analitycy tej firmy wskazują na wzrost 2,7% w czwartym kwartale zeszłego roku i całkowitą liczbę dostarczonych pecetów (w skali roku) na poziomie 266,7 mln egzemplarzy. Także zdaniem tego podmiotu liderem rynku było w omawianym okresie Lenovo (24,3%), które wyprzedziło HP (23,6%) oraz Dell (17,5%).

Miniony rok w świecie komputerów osobistych był szalony, co zaowocowało imponującym wzrostem na rynku, który wreszcie zakończył okres siedmiu kolejnych lat kurczenia się - stwierdził Ryan Reith, wiceprezes firmy IDC odpowiedzialny za program Worldwide Mobile Device Trackers.

  1. Gartner - strona oficjalna
  2. IDC - strona oficjalna