Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 kwietnia 2012, 12:08

autor: Aver

Sony zapowiedziało Nasne – połączenie tunera i dekodera telewizji cyfrowej dla PlayStation 3

Japońscy użytkownicy konsoli PlayStation 3 już niedługo będą mogli odbierać i nagrywać telewizję cyfrową i satelitarną w jakości HD za pośrednictwem Nasne. Premierę urządzenia w Kraju Kwitnącej Wiśni przewidziano na 19 lipca.

Koncern Sony zapowiedział wprowadzenie 19 lipca na rynek japoński urządzenia Nasne. Chodzi o połączenie tunera i dekodera, które pozwoli na oglądanie naziemnej telewizji cyfrowej i satelitarnej w jakości HD, nagrywanie materiału telewizyjnego oraz zapisywanie aż do 500 GB filmów, muzyki i zdjęć.

Sony zapowiedziało Nasne – połączenie tunera i dekodera telewizji cyfrowej dla PlayStation 3 - ilustracja #1

Nasne, zbliżone stylistyką do konsoli, wymaga połączenia z Internetem oraz urządzenia Torne w wersji 4.0, czyli nowej wersji tunera w formacie ISDB-T pozwalającego na odbiór telewizji za pośrednictwem PlayStation 3, który będzie dołączany do każdego nowego dekodera. Możliwe będzie połączenie aż do czterech Nasne, co umożliwi nagrywanie do pięciu programów jednocześnie.

Na pewno warta uwagi jest wiadomość o współpracy Nasne z PS Vitą, notebookami Vaio, tabletami oraz rodziną produktów Xperia. Dekoder umożliwi strumieniowanie telewizji na tych urządzeniach oraz nagrywanie i bezpośrednie przesyłanie filmów oraz programów za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Jedynym wymaganiem w przypadku PS Vity będzie konieczność zakupu oddzielnej aplikacji, której funkcje mają przypominać Torne. Ma się ona pojawić jeszcze w tym roku.

W porównaniu do już dostępnego na rynku japońskim tunera cyfrowego Torne, wydanego w 2010 roku, nowe urządzenie firmy Sony pozwoli na odbieranie telewizji w japońskich formatach BS i CS oraz zaoferuje współpracę z większą liczbą urządzeń.

Nie wiadomo, czy japoński koncern zdecyduje się wydać Nasne w Europie. Jeżeli będziemy mogli zakupić to cudeńko na Starym Kontynencie, jego cena będzie prawdopodobnie oscylować w granicach 160 euro.

Coraz bardziej zacierają się granice między urządzeniami przeznaczonymi jedynie do gier lub odbioru telewizji. Już dziś PlayStation 3 czy Xbox 360 z powodzeniem pełnią funkcję centrum domowej rozrywki. Wkrótce może do nich dołączyć… konsola firmy Apple. Od jakiegoś czasu firma prowadzona przez Tima Cooka pracuje nad urządzeniem Apple HDTV. Według niepotwierdzonych pogłosek serwisu Cult of Mac, będzie ono zintegrowane z konsolą „w stylu Kinecta”, o której mieli rozmawiać Cook i Gabe Newell podczas spotkania w siedzibie firmy Valve.