Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 października 2018, 19:35

autor: Ender

Sony pozwało hakera sprzedającego przerobione PlayStation 4

Sony pozwało kalifornijskiego hakera, który od dwunastu lat modyfikuje i sprzedaje przerobione konsole wraz z pirackimi kopiami gier. Firma złożyła pozew po tym, gdy zakupiła na jednej z aukcji oskarżonego dwa egzemplarze PlayStation 4.

Jak donosi serwis Torrent Freak, w ubiegły piątek Sony złożyło w kalifornijskim sądzie pozew przeciwko sprzedawcy przerobionych konsol PlayStation 3 oraz PlayStation 4. Oskarżonym jest Amerykanin Eric David Scales, który w sieci występuje pod pseudonimem Blackcloak13. Mężczyzna od 2006 roku sprzedaje zmodyfikowane konsole oraz pirackie oprogramowanie, korzystając ze swojej strony internetowej oraz serwisu Ebay. Sony zaznacza, że Scales narusza prawa autorskie deweloperów oraz odpłatnie rozprowadza zmodyfikowany sprzęt służący do dalszego nielegalnego kopiowania oprogramowania.

Prawnicy firmy zawarli w pozwie dowody na przestępczą działalność oskarżonego. W kwietniu tego roku mieli kupić na aukcji internetowej dwa egzemplarze przerobionego przez Scalesa PlayStation 4, które według opisu na dysku posiadały aż 63 gry, w tym tytuły takie jak Uncharted 4, God of War, Helldivers oraz Everybody's Golf. Po otrzymaniu zakupu przedstawiciele Sony w przesyłce znaleźli także rożnego rodzaju instrukcje pomagające nielegalnie pobrać i zainstalować kolejne tytuły. Autorzy pozwu podkreślają także celowość i bezczelność działań Scalesa. Jego strona internetowa wypełniona jest piracką ikonologią, a także hasłami, takimi jak „Przestań kupować gry”, „Kopiuj gry” etc. Oskarżony nie odpowiedział na razie na pozew.

Zrzut ekranu archiwizujący aukcję Scalesa, który został dołączony do pozwu - Sony pozywa hakera sprzedającego przerobione PlayStation 4  - wiadomość - 2018-10-09
Zrzut ekranu archiwizujący aukcję Scalesa, który został dołączony do pozwu

Przez klika lat po premierze PlayStation 4 broniło się dzielnie przed zakusami piratów. W ostatnim czasie furtki w starszej wersji firmware'u PS4 zostały jednak szeroko otwarte, umożliwiając szybkie i w miarę łatwe ominięcie zabezpieczeń. Chociaż hakerzy odblokowujący konsole zazwyczaj powołują się na chęć instalacji własnego oprogramowania i emulatorów, a także lepszego poznania architektury sprzętu, większość posiadaczy przerobionych konsol używa ich jednak przede wszystkim do pirackich kopii gier. Pozew Sony jest zapewne jednym z kroków firmy, mających na celu zminimalizowanie strat powstałych z tego powodu. Będzie to trudne, bowiem serwisy aukcyjne są pełne ofert podobnych do tych, które przez lata składał Blackcloak13.

Strona oskarżonego - Sony pozywa hakera sprzedającego przerobione PlayStation 4  - wiadomość - 2018-10-09
Strona oskarżonego