Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 sierpnia 2019, 13:30

autor: XxX

Smartfon Huawei z własnym systemem operacyjnym jeszcze w tym roku

Huawei od pewnego czasu pracuje nad własnym systemem operacyjnym Hongmeng OS. Do tej pory nie było do końca wiadomo, czy OS pojawi się również na smartfonach. Chiński Global Times donosi, że tak będzie, a pierwsze tego typu urządzenie zadebiutuje jeszcze w tym roku. Znamy nawet jego cenę.

System operacyjny Hongmeng pojawi się na smartfonach jeszcze w tym roku. - Smartfon Huawei z własnym systemem operacyjnym jeszcze w tym roku - wiadomość - 2019-08-05
System operacyjny Hongmeng pojawi się na smartfonach jeszcze w tym roku.

Prace nad systemem operacyjnym Hongmeng OS trwają już od kilku lat, jednak w tym roku wyjątkowo przyspieszyły. Stało się tak za sprawą sporu między USA a Chinami, w wyniku którego Państwo Środka zostało wpisane na czarną listę krajów, z którymi amerykańskie firmy nie mogą handlować. Konsekwencją tych działań miało być niemal całkowite odcięcie firmy Huawei od wszystkich produktów Google, w tym aktualizacji systemu operacyjnego Android, sklepu Google Play i wielu innych. Chińczycy znaleźliby się w nieciekawej sytuacji, dlatego decyzja o wprowadzeniu własnego systemu operacyjnego nie powinna nikogo dziwić.

Początkowo zapowiedziano, że system nie będzie przeznaczony dla smartfonów, a jedynie urządzeń z tzw. internetu rzeczy. Ostatecznie okazało się, że Hongmeng OS zostanie wprowadzony również dla telefonów, a stanie się to jeszcze w tym roku. Według informacji podanych przez chiński Global Times, w czwartym kwartale 2019 roku na rynku pojawi się pierwsze tego typu urządzenie obsługiwane przez nowy system od Huawei. Wstępnie zostało wycenione na 2000 juanów – około 1115 zł bez podatku.

System zostanie zaprezentowany w trakcie konferencji 9 sierpnia. - Smartfon Huawei z własnym systemem operacyjnym jeszcze w tym roku - wiadomość - 2019-08-05
System zostanie zaprezentowany w trakcie konferencji 9 sierpnia.

System zostanie zaprezentowany światu w trakcie konferencji deweloperskiej 9 sierpnia w Dongguan, jednak smartfon nie będzie pierwszym urządzeniem pracującym pod kontrola Hongmeng OS, które pojawi się na rynku. Ma nim być telewizor marki Honor, którego pokaz odbędzie się 10 sierpnia.

Huawei jest drugim największym na świecie producentem smartfonów. Już kilka lat firma prześcignęła Apple, a teraz goni Samsunga, który piastuje pierwszą pozycję od długiego czasu. Sukces Huawei wynika głównie z dużego popytu na urządzenia na rodzimym rynku. W samych tylko Chinach sprzedaż telefonów Huawei wzrosła o 31% względem tego samego okresu zeszłego roku.