Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 grudnia 2018, 11:31

autor: ElMundo

Seagate stworzyło pierwszy dysk twardy o pojemności 16 TB

Jeden z największych producentów nośników HDD – Seagate – stworzył dysk twardy w tradycyjnym rozmiarze 3,5 cala o największej pojemności w historii, wynoszącej aż 16 TB.

Seagate stworzyło pierwszy dysk twardy o pojemności 16 TB - ilustracja #1

W obliczu szybko zwiększającej się popularności SSD, tradycyjne „twardziele” zmieniają swoje przeznaczenie – niegdyś podstawowe nośniki montowane w komputerach teraz służą głównie jako magazyny danych. Właśnie w tym kierunku podąża jeden z największych producentów HDD – Seagate – który pochwalił się wyprodukowaniem najbardziej pojemnego dysku twardego, mieszczącego aż 16 TB danych.

Nośnik korzysta z autorskiej technologii Seagate o nazwie HAMR – pozwala ona na zwiększenie pojemności dysku poprzez podgrzewanie wiązką laserową miejsc, w których zapisane zostaną dane. Wytwarzane ciepło umożliwia zapisanie plików z większą gęstością, a po ochłodzeniu wykorzystywanego fragmentu dysku dane ulegają stabilizacji.

Najnowsze osiągnięcie Seagate wciąż znajduje się w fazie wczesnych testów, ale jak potwierdzili inżynierowie firmy, nośnik spełnia wszelkie normy w zakresie poboru energii, stabilności obsługi magistrali SCSI oraz pomyślnie przeszedł testy zapisu, odczytu oraz cykli mieszanych.

Oczywiście dyski twarde o pojemności 16 TB nie będą raczej skierowane do zwykłych konsumentów – to konstrukcje przeznaczone głównie do centrów przechowywania danych czy też serwerowni, także ze względu na ich wysoką cenę. Kupno największego do tej pory, 14 TB HDD wiąże się bowiem z wydatkiem około 2,5 tysiąca złotych. Warto przy okazji wspomnieć, że to nie ostatnie słowo Seagate w temacie pojemności dysków – już w 2020 roku firma zamierza zaprezentować nośnik mieszczący 20 TB danych.