Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 lipca 2020, 20:35

autor: mikos

Ryzen PRO może zostać nowym królem opłacalności

Od dzisiaj wprowadzane na rynek będą procesory AMD Ryzen z serii 4000G i PRO 4000G, które mogą wzmocnić już i tak silną pozycję AMD na rynku.

Ryzen PRO może zostać nowym królem opłacalności - ilustracja #1
Nowe APU mają być wydajniejsze od konkurencyjnych rozwiązań.

Od jakiegoś czasu trwa dobra passa AMD, które konsekwentnie odzyskuje udziały w rynku kosztem Intela. Z niecierpliwością oczekujemy prezentacji procesorów Ryzen z serii 4000, bo zapowiadają się bardzo dobrze, a biorąc pod uwagę ostatnie działania „czerwonych” można ostrzyć sobie zęby na solidny przyrost wydajności względem poprzedniej generacji. Jak się okazuje przedsmak tego co nas czeka w przyszłości możemy zobaczyć już teraz, bowiem od dzisiaj wprowadzane będą komputery od firm takich jak Lenovo czy HP, których sercem będą procesory Ryzen 4000G i Ryzen 4000 PRO. Warto nadmienić, że są to jednostki wyposażone w zintegrowane układy graficzne, a przecieki sugerują, że mogą być one bardzo mocne – na poziomie słabszych „pełnowymiarowych” GPU takich jak RX 550 od AMD czy GTX 950 od Nvidii.

Według oficjalnych danych podanych nam przez AMD procesor Ryzen 7 4700G pozwala osiągnąć nawet o 250% większą wydajność wielowątkową od modelu Ryzen 5 3400G. Z kolei procesory AMD Ryzen PRO 4000 mogą zaoferować nawet o 31% wyższą wydajność niż konkurencyjne rozwiązanie oraz aż o 43% lepszą efektywność energetyczną. Przełożenie tych twierdzeń na konkretne liczby będziemy mogli zapewne zweryfikować już niebawem, gdy do sieci trafią oficjalne wyniki testów jednostek.

Na razie wydaje się, że zgodnie z tym co podaje samo AMD, procesory będą dostępne w ramach rozwiązań gotowych, sprzedawanych przez wyżej wymienione firmy. Nie wiadomo natomiast co z możliwością zakupu ich „oddzielnie”. Przecieki z Hong Kongu sugerują, że będzie taka możliwość, a ich wycena wydaje się bardzo zachęcająca. Wygląda na to, że w cenie podobnej do Ryzena 5 3600 będzie można zakupić model Ryzen 5 PRO 4650G (ok. 232 dolary), który nie dość, że zaoferuje prawdopodobnie wyższą wydajność, to jeszcze będzie posiadał wbudowany na tyle mocny układ graficzny, że starczy to z pewnością niektórym użytkownikom zamiast dedykowanej karty graficznej np. do grania w takie tytuły jak CS:GO czy inne e sportowe tytuły. Ryzen 7 PRO 4750G ma kosztować 346 dolarów. W przeszłości niektóre procesory AMD (ale także i Intela), które miały być niedostępne na rynku, oferowane były za pośrednictwem platform sprzedażowych, takich jak AliExpress. Nie można więc wykluczyć, że podobnie będzie i w tym przypadku.

Ostatnia aktualizacja: 2020-07-21

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.