Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 października 2022, 19:44

RTX 3060 najpopularniejszym GPU według ankiety Steam

Na Steam pojawiła się wrześniowa ankieta sprzętowa. Dzięki niej wiemy już, że Nvidia dalej króluje w segmencie kart graficznych.

Źrodło fot. Źródło fot.: Steam
i

Koniec miesiąca oznacza, że na Steamie opublikowana została kolejna ankieta sprzętowa. Dzięki niej mamy poglądowy obraz tego, jakie komputery posiadają użytkownicy najpopularniejszej obecnie na rynku platformy z grami.

Wrześniowe wyniki jasno pokazują, że gracze preferują karty graficzne Nvidii. Aż 76,77% ankietowanych posiada GPU stworzone przez „Zielonych”. AMD ma pod tym względem dużo do nadrobienia, bowiem posiada jedynie 14,41% udziału na rynku według najnowszego Steam Survey. Na ostatnim miejscu podium znalazł się Intel z 8,61%.

RTX 3060 najpopularniejszym GPU według ankiety Steam - ilustracja #1
Źródło: Steam.

Jakie modele kart graficznych są najczęstszym wyborem wśród graczy Steama? Pierwsze miejsce w ankiecie bezapelacyjnie należy cały czas do GeForce’a GTX 1060. Mająca już ponad sześć lat karta graficzna cały czas utrzymuje swoją popularność i znajduje się w 7,35% komputerów ankietowanych.

Należy jednak pamiętać, że do wyniku wliczają się wszystkie warianty GeForce’a GTX 1060. Nie do końca więc wiadomo, ilu graczy posiada wersję 3 GB lub 6 GB, a którzy mają mobilne GPU z tym oznaczeniem.

Nie ma wątpliwości, iż karta ta cały czas utrzymuje swoją popularność, jednak najnowsza ankieta Steam pokazuje, że nastąpiła zmiana faktycznego lidera. Mowa tutaj o RTX-ie 3060, który po połączeniu wszystkich wariantów okazuje się najpopularniejszą kartą graficzną wśród graczy.

Karty Nvidii kupisz tutaj

Układ ten znajduje się na piątym i szóstym miejscu w najnowszej ankiecie. Mobilny wariant znalazł się u 4,22% respondentów, natomiast desktopowy model osiągnął wynik 3,71%. Po zsumowaniu daje to 7,93%, czyli rezultat, który wysuwa to GPU na szczyt podium.

Wynik ten może być jeszcze bardziej okazały, gdy dodamy do niego RTX-a 3060 Ti, który znalazł „drogę” do 2,23% użytkowników Steama. Warto jednak wspomnieć, że powyższe wartości dotyczą tylko komputerów z kartami, które obsługują DirectX 12.

Można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach sytuacja pozostanie podobna lub będzie zmieniała się na korzyść nowszych układów graficznych od Nvidii. Niedługo na półkach sklepowych pojawią się RTX-y 4000. Ich wysoka cena może odstraszyć potencjalnych kupców, jednak dzięki temu swoich nowych właścicieli znajdą RTX-y 3000.

RTX 3060 najpopularniejszym GPU według ankiety Steam - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej