Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 lipca 2019, 13:01

autor: Froozyy

Rekordowa kara dla Facebooka spowodowała wzrost notowań na giełdzie

Federalna Komisja Handlu zaakceptowała ugodę, w ramach której Facebook będzie musiał zapłacić 5 miliardów dolarów. Rekordowa kwota nie odstraszyła inwestorów, a notowania firmy na giełdzie wzrosły o prawie 2%.

Afer Facebooka ciąg dalszy. - Rekordowa kara dla Facebooka spowodowała wzrost notowań na giełdzie - wiadomość - 2019-07-15
Afer Facebooka ciąg dalszy.

Facebook ma zapłacić rekordową karę za wyciek danych związany z aferą Cambridge Analytica. Federalna Komisja Handlu (ang. FTC) zaakceptowała ugodę, w ramach której na firmę nałożono grzywnę w wysokości 5 miliardów dolarów. Jest to kwota znacznie większa od rekordowych 22,5 mln dol. zasądzonych w 2012 roku przy okazji afery Google.

Komisja prowadziła śledztwo od ponad roku, jednak wtedy spodziewano się mniejszej kary. Jej wyższy wymiar nie odstraszył inwestorów, a notowania Facebooka na giełdzie wzrosły o prawie 2%. Taka reakcja mogła wziąć się z tego, że kara choć rekordowo wysoka stanowi tylko małą część przychodów firmy. Zysk Facebooka w 2018 roku wyniósł 22 miliardy dolarów. Poza tym już w kwietniu tego roku firma ogłosiła, że ma odłożone 3 miliardy na potencjalną zapłatę.

Wykres z 12 lipca 2019 roku.
Wykres z 12 lipca 2019 roku.

Oczywiście w ramach ugody Facebook będzie musiał jeszcze między innymi udokumentować, w jaki sposób planuje użyć zebranych danych zanim wypuści nowy produkt, a wykonawcy tacy jak Zuckerberg będą musieli obiecać, że firma będzie dbała o prywatność użytkowników. Jednak żaden z zapisów nie ogranicza wprost zdolności Facebooka do zbierania i dzielenia się danymi z podmiotami trzecimi. Pozostaje sobie zadać pytanie, czy kara w wysokości miesięcznego przychodu będzie wystarczającą nauczką dla firmy Marka Zuckerberga?