Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 marca 2021, 13:35

autor: Evil96

Idą podwyżki cen pamięci RAM; podrożeją karty graficzne i DDR4

Ze względu na duże zainteresowanie elektroniką, ceny pamięci rosną. Ma to przełożenie na wzrost cen RAM DDR4, kart graficznych oraz smartfonów.

Ze względu na coraz większe zapotrzebowanie sprzętu na rynku światowym, można zauważyć stale rosnące ceny elektroniki. Tak też się stanie w przypadku pamięci RAM, której cena ma ulec zmianie, niestety na niekorzyść odbiorców, gdyż różnica może sięgać w najgorszych przypadkach nawet 20%. Pamięć DDR3 już teraz sprzedawana jest po wyższych cenach niż jeszcze niedawno (ok. 10% wzrost). Na szczęście koszt zakupu DDR4 wzrósł tylko o 5%. Jednak należy się spodziewać następnych podwyżek w kolejnych miesiącach - odpowiednio o 15-20% w przypadku DDR3 oraz o 13-18% w przypadku DDR4.

Jak podaje Trendforce, ceny pamięci DRAM w pierwszym kwartale 2021 roku wzrosły o 3-8%, a wskaźnik ten w następnych miesiącach ma dalej rosnąć, aby osiągnąć w drugim kwartale około 13-18%. Same podwyżki są mocno uzależnione od danego segmentu. Najbardziej dotknęły pamięci stosowane w serwerach, ponieważ te podrożeją nawet o 20%. Trochę lepiej wygląda to w przypadku mobilnych pamięci, bo tutaj wzrost będzie o około 5-15%. Podwyżek nie unikną również karty graficzne ze względu na wykorzystanie pamięci GDDR5 oraz GDDR6, bez których nowe układy od Nvidii z serii GeForce RTX 3000 oraz Radeon RX 6000 od AMD się nie obejdą. W tym przypadku będzie to różnica na poziomie 10-15%.

Idą podwyżki cen pamięci RAM; podrożeją karty graficzne i DDR4 - ilustracja #1
Jest drogo a będzie jeszcze drożej. Źródło: Trendforce

W najbliższym czasie wzrosną nie tylko ceny pamięci DRAM, co będzie mieć negatywne przełożenie na kości DDR4, karty graficzne i smartfony. Wkrótce podwyżki obejmą także dyski SSD i laptopy. Ogólnie rzecz biorąc, zapowiada się trudny okres - przez niedobory chipów należy spodziewać się wzrostu cen praktycznie całej elektroniki.

Idą podwyżki cen pamięci RAM; podrożeją karty graficzne i DDR4 - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.