Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 maja 2021, 13:04

autor: Nicek

Radeon RX 7900 XT nawet trzy razy szybszy od RX 6900 XT - to moc AMD RDNA 3

Po prawie pół roku od premiery Radeona RX 6900 XT pojawiły się w sieci pierwsze informacje na temat jego następcy, opartego na architekturze RDNA 3. RX 7900 XT może być nawet trzy razy wydajniejszy od dotychczasowego flagowca AMD.

Najnowszy przeciek dotyczy najwydajniejszego układu opartego na architekturze RDNA 3, czyli Navi 31 (następca Navi 21, na którym bazują Radeony RX 6900 XT, RX 6800 XT i RX 6800). Według licznych źródeł najmocniejszy przedstawiciel przyszłorocznych układów graficznych od AMD, skrywający się najprawdopodobniej pod nazwą Radeon RX 7900 XT, ma wykorzystywać budowę chipletową, a także zostać skonstruowany w 5 nm procesie technologicznym. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie dwóch chipletów, gdzie jeden z nich posiadać będzie 80 bloków CU.

Jak można łatwo policzyć, przełoży się to na 160 bloków Compute Units, co da w sumie 10240 procesorów strumieniowych, a wykorzystanie 5 nm procesu technologicznego TSMC pozwoli na zmniejszenie poboru prądu. Sama wielkość rdzenia również powinna ulec pomniejszeniu w porównaniu z Big Navi, które wykorzystuje 7 nm litografię. Nowe układy graficzne od AMD wykorzystają również świeżo opatentowany aktywny mostek połączeniowy. Z wcześniejszych plotek wynika, że działa on z pełną przepustowością rdzenia. To wszystko ma przełożyć się na wysoki wzrost wydajności kart graficznych z serii Radeon RX 7000. RX 7900 XT ma mieć nawet trzykrotnie większą moc obliczeniową od flagowego układu opartego na RDNA 2, czyli Radeona RX 6900 XT. Niestety, ale w przypadku ray tracingu według nieoficjalnych doniesień możemy liczyć jedynie na dogonienie osiągów topowych kart Nvidia GeForce RTX 3000.

Radeon RX 7900 XT nawet trzy razy szybszy od RX 6900 XT - to moc AMD RDNA 3 - ilustracja #1
Czy AMD będzie prowadzić wyrównaną walkę na rynku kart graficznych?

Do powyższych informacji należy jednak podchodzić z dystansem. Nowa architektura AMD RDNA 3 zostanie prawdopodobnie zaprezentowana dopiero w przyszłym roku, a pierwsze karty graficzne Radeon RX 7000 wykorzystujące nowe rdzenie Navi nie pojawią się wcześniej niż pod koniec 2022 roku. Do tego czasu wiele może się jeszcze zmienić. Jeśli jednak plotki okażą się prawdziwe, to będziemy mieli do czynienia z naprawdę dużym wzrostem wydajności. Pozostaje tylko czekać na dalszy rozwój sytuacji i mieć nadzieję, że AMD wraz ze swoimi nowymi kartami graficznymi osiągnie sukces, a rywalizacja na rynku GPU z Nvidią tylko się zaostrzy z korzyścią dla graczy.

Radeon RX 7900 XT nawet trzy razy szybszy od RX 6900 XT - to moc AMD RDNA 3 - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.