Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 grudnia 2019, 10:15

autor: Adrian Werner

PS5 z dwoma sprzętowymi trybami do obsługi gier z PS4

W sieci pojawiły się wiarygodne informacje o wstecznej kompatybilności PlayStation 5. Według nich układ graficzny konsoli będzie miał dwa dodatkowe tryby działania, zaprojektowane specjalnie z myślą o grach na PS4 i PlayStation 4 Pro.

PlayStation 5 w ciekawy sposób podejdzie do kwestii wstecznej kompatybilności. - PS5 z dwoma sprzętowymi trybami do obsługi gier z PS4 - wiadomość - 2019-12-31
PlayStation 5 w ciekawy sposób podejdzie do kwestii wstecznej kompatybilności.

Nadejście nowej generacji konsol będzie bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem naszej branży w przyszłym roku. Dzięki potężnemu wyciekowi informacji dowiedzieliśmy się sporo nowego o tym, jak zrealizowana zostanie wsteczna kompatybilność w PlayStation 5. Te doniesienia nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale redaktorzy Digital Foundry uznają je za wiarygodne i nie mamy powodów, aby wątpić w ich ocenę sytuacji.

Okazuje się, że układ graficzny konsoli będzie miał trzy tryby działania. Podstawowy, nazwany Gen2, przeznaczony ma być do uruchamiania gier zaprojektowanych z myślą o PlayStation 5. W nim odblokowana zostanie pełna moc układu Navi, który będzie działał z taktowaniem 2 GHz.

Dwa dodatkowe tryby, nazwane Gen 1 i Gen 0, posłużą do obsługi odpowiednio gier na PS4 Pro oraz standardowego PlayStation 4. W pierwszym z tych wariantów układ Navi zostanie ograniczony do 911 MHz i 218 GB/s, a liczba jednostek renderujących (ROP) wyniesie 64. W przypadku Gen 0 będzie to 800 MHz, 176 GB/s oraz 32 ROP’ów.

Sądząc po tych doniesieniach, uruchamianie na PlayStation 5 gier z „czwórki” powinno być bezproblemowe. - PS5 z dwoma sprzętowymi trybami do obsługi gier z PS4 - wiadomość - 2019-12-31
Sądząc po tych doniesieniach, uruchamianie na PlayStation 5 gier z „czwórki” powinno być bezproblemowe.

Konfiguracje Gen 1 i Gen 0 odpowiadają specyfikacjom konsol PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro. Fakt, że takie tryby zostały zaimplementowane w samym Navi pokazuje, że firma Sony bardzo poważnie podchodzi do kwestii wstecznej kompatybilności i powinniśmy spodziewać się dobrych rezultatów.

Rodzi się pytanie, czy gry z PlayStation 4 będą mogły działać w trybie Gen 2 i tym samym wykorzystywać dodatkową moc np. do wyższej rozdzielczości lub większej płynności. Niestety, na razie nie wiadomo, na jakie rozwiązanie zdecyduje się Sony.

Wsteczną kompatybilność PlayStation 5 z PS4 potwierdzono już w kwietniu tego roku. Możliwe jednak, że na tym się nie skończy. W zeszłym miesiącu pojawiły się ciekawe plotki, według których nowa konsola Sony ma być w stanie odczytać niemalże wszystkie dyski z poprzednich generacji, pozwalając na granie także w produkcje z PS, PS2 oraz PS3.

Przypomnijmy, że PlayStation 5 ma zadebiutować w przyszłym roku. Możliwe, że konsola zostanie oficjalnie ujawniona już na początku stycznia, podczas targów CES 2020.

  1. Oficjalna strona PlayStation