Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 grudnia 2019, 10:15

autor: Adrian Werner

PS5 z dwoma sprzętowymi trybami do obsługi gier z PS4

W sieci pojawiły się wiarygodne informacje o wstecznej kompatybilności PlayStation 5. Według nich układ graficzny konsoli będzie miał dwa dodatkowe tryby działania, zaprojektowane specjalnie z myślą o grach na PS4 i PlayStation 4 Pro.

PlayStation 5 w ciekawy sposób podejdzie do kwestii wstecznej kompatybilności. - PS5 z dwoma sprzętowymi trybami do obsługi gier z PS4 - wiadomość - 2019-12-31
PlayStation 5 w ciekawy sposób podejdzie do kwestii wstecznej kompatybilności.

Nadejście nowej generacji konsol będzie bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem naszej branży w przyszłym roku. Dzięki potężnemu wyciekowi informacji dowiedzieliśmy się sporo nowego o tym, jak zrealizowana zostanie wsteczna kompatybilność w PlayStation 5. Te doniesienia nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale redaktorzy Digital Foundry uznają je za wiarygodne i nie mamy powodów, aby wątpić w ich ocenę sytuacji.

Okazuje się, że układ graficzny konsoli będzie miał trzy tryby działania. Podstawowy, nazwany Gen2, przeznaczony ma być do uruchamiania gier zaprojektowanych z myślą o PlayStation 5. W nim odblokowana zostanie pełna moc układu Navi, który będzie działał z taktowaniem 2 GHz.

Dwa dodatkowe tryby, nazwane Gen 1 i Gen 0, posłużą do obsługi odpowiednio gier na PS4 Pro oraz standardowego PlayStation 4. W pierwszym z tych wariantów układ Navi zostanie ograniczony do 911 MHz i 218 GB/s, a liczba jednostek renderujących (ROP) wyniesie 64. W przypadku Gen 0 będzie to 800 MHz, 176 GB/s oraz 32 ROP’ów.

Sądząc po tych doniesieniach, uruchamianie na PlayStation 5 gier z „czwórki” powinno być bezproblemowe. - PS5 z dwoma sprzętowymi trybami do obsługi gier z PS4 - wiadomość - 2019-12-31
Sądząc po tych doniesieniach, uruchamianie na PlayStation 5 gier z „czwórki” powinno być bezproblemowe.

Konfiguracje Gen 1 i Gen 0 odpowiadają specyfikacjom konsol PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro. Fakt, że takie tryby zostały zaimplementowane w samym Navi pokazuje, że firma Sony bardzo poważnie podchodzi do kwestii wstecznej kompatybilności i powinniśmy spodziewać się dobrych rezultatów.

Rodzi się pytanie, czy gry z PlayStation 4 będą mogły działać w trybie Gen 2 i tym samym wykorzystywać dodatkową moc np. do wyższej rozdzielczości lub większej płynności. Niestety, na razie nie wiadomo, na jakie rozwiązanie zdecyduje się Sony.

Wsteczną kompatybilność PlayStation 5 z PS4 potwierdzono już w kwietniu tego roku. Możliwe jednak, że na tym się nie skończy. W zeszłym miesiącu pojawiły się ciekawe plotki, według których nowa konsola Sony ma być w stanie odczytać niemalże wszystkie dyski z poprzednich generacji, pozwalając na granie także w produkcje z PS, PS2 oraz PS3.

Przypomnijmy, że PlayStation 5 ma zadebiutować w przyszłym roku. Możliwe, że konsola zostanie oficjalnie ujawniona już na początku stycznia, podczas targów CES 2020.

  1. Oficjalna strona PlayStation
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach