Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 marca 2021, 13:28

autor: Aquma

PS5 ma poważne problemy z odtworzeniem obrazu SDR

Według ekspertów Digital Foundry, obraz SDR na PlayStation 5 nie jest właściwie wyświetlany. Ciemne barwy zlewają się i detale obecne w danej scenie są gubione.

W SKRÓCIE:

  1. eksperci serwisu Digital Foundry zwrócili uwagę, że konsola PS5 nie wyświetla właściwie treści w formacie SDR;
  2. ciemne barwy są „spłaszczane” i nie mają odpowiedniej głębi;
  3. problem pojawił się w licznych produkcjach testowanych przez serwis.

Alex Battaglia z serwisu Digital Foundry stwierdził na Twitterze, że konsola PlayStation 5 bazowo wyświetla wszystko w formacie HDR (High Dynamic Range) i ma problemy z treściami działającymi w SDR (Standard Dynamic Range). Barwy nie są właściwie odwzorowywane – ciemne kolory „zlewają się” w jedno i nie mają pełnej głębi.

PS5 nie wyświetla poprawnie zawartości SDR – niestety. Dzieje się tak na pewno w przypadku tytułów korzystających ze wstecznej kompatybilności. Może to prowadzić do „zlewania się” czerni lub innych zmian w odwzorowaniu kolorów lub tonacji gry.

Nie jest to tak drastyczne, jak problem „limited vs full”, o którym mowa w cytowanym tweecie – ale jeśli zarejestrujecie materiał z (gry - przyp. red.) SDR na PlayStation 4 Pro i porównacie to z SDR na PS5, w tej samej grze, to różnice mogą być negatywne (dla PS5 - przyp. red.) – czytamy w tweecie.

Problem jest widoczny m.in. w Control, ale z pewnością nie jest to jedyny przykład. Jak odnotował redakcyjny kolega Alexa Battaglii – John Linneman – błąd jest często widoczny w różnych materiałach nagrywanych przez Digital Foundry.

Tak, to był dla nas prawdziwy problem. To powiedziawszy, w tym przypadku jest to prawdopodobnie kwestia pełnego/ograniczonego RGB, jako że PS5 zazwyczaj „zlewa” ciemniejsze barwy w jedno, zamiast pogłębiać poziom czerni.

(...) PS5 nie wyświetla poprawnie SDR. Jeśli przechwycimy tę samą grę ze wszystkich PS4 i Xboxów, przy tych samych ustawieniach, czernie są „zlewane” na PS5 w SDR. Jestem przekonany, że sygnał SDR jest zbugowany. SDR emulowane w HDR jest lepsze.

SDR po prostu nie wydaje się być do końca w porządku – wszystkie nasze nagrania z PS5 w SDR mają lekko „zlaną” czerń w porównaniu do wszystkich innych platform... ale jeśli Wasz wyświetlacz kiepsko radzi sobie z HDR, to nadal może wyglądać lepiej w SDR – stwierdził ekspert.

Warto odnotować, że doniesienia o nieprawidłowym wyświetlaniu treści SDR na PS5 pojawiają się praktycznie od premiery konsoli i Sony jak dotychczas nic z tym nie zrobiło. Pozostaje mieć nadzieję, że problem można wyeliminować aktualizacją oprogramowania – a jeśli tak, to że stanie się to względnie szybko.

  1. PlayStation 5 – obietnica lepszego jutra
  2. PlayStation 5 – strona oficjalna
PS5 ma poważne problemy z odtworzeniem obrazu SDR - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.